Divadelní kontejner Brno, foto produkce festivalu

Již 4 ročník festivalu nezávislé divadelní kultury s názvem Divadelní kontejner začal 25. srpna  v Brně. Divadelní kontejner je ojedinělý umělecký projekt, který přináší kulturu do míst veřejného prostoru kudy lidé běžně procházejí. Snahou festivalu je přiblížit kulturu lidem a zažít ji v jiném prostředí než ze zlaté divadelní lóže. Po deset dnů nabídne festival divadelní představení mnoha žánrů a koncerty.

Akce je založena na instalaci lodního kontejneru napříč ulicí Středovou. Site specifik prostor, který umístěním kontejneru vnikne, společně s paletovým pódiem, slouží jako divadelní scéna. Po dest dnů trvání festivalu je kontejner zázemím pro pořadatele a účinkující. Vstupné je dobrovolné a divák tak má možnost ocenit každého umělce podle toho jak se mu líbí.

Záklaním kamenem festivalu jsou divadelní představení a performance rozmanitých žánrů, se začátky v 18 hodin. Na programu najdete divadelní představení např. Kocour v botách, které přiveze Veselá divadelní společnost, bude také improshow od uskupení Střídavá péče nebo literární čtení kombinované se stand upem od Vojtěcha Landy. Perličkou programu je loutková inscenace pro dospělé Faust, kterou vytvořili a hrají Zuzana Smolová (CZ) a Peter Gaffney (US). Celý festival překvapivě nezahájí herci, ale vědci. A to mladí lidé z Masarykovy univerzity s jedinečným projektem Science slam MUNI, kdy je vědcovým úkolem představit výzkum, na kterém pracuje, poutavou a vtipnou formou v pár minutách na divadelním podiu.

Po divadelním programu budou následovat koncerty převážně brněnských kapel. Zahrají například Jáma s hranostajem, Hawaii Swing society, Hedvika a Harnach a další. V programu mají svoje místo i představení pro děti. Program pro děti je zařazen, až na druhý víkend festivalu, který připadá na září. Pohádku a koncert pro děti přiveze po dálnici D1 Divadlo Dívadlo Praha. Z jižních Čech zas připutuje divadlo Na Větvi s pohádkou Dlouhý Široký a Bystrozraký. Závěrem festivalu bude koncert skupin Vítr Ví, která o sobě tvrdí, že je „countryfolkcoverfúze“. Po setmění bude třešničkou na festivalu lightshow žonglérské skupiny Knoc Knoc.