Foto: Irena Štěrbová

Česká i světová divadla ovládl nový terminus technicus: Stream. Nebo-li jediný způsob, jak zůstat ve dnešním bizarním světě alespoň přes internet nebo televizi v kontaktu s diváky.

Na sobotu 6. února 2021 proto plánuje Divadlo J. K. Tyla přímý přenos muzikálového koncertu 4XM, jehož program budou tvořit nejlepší čísla z čtveřice nonkonformních amerických muzikálů – legendárních Hair, muzikálu Rent z prostředí newyorských bohémů 90. let, slavného a v Plzni velmi oblíbeného Probuzení jara (Spring Awakening) a novinky Fun Home. Česká premiéra posledního jmenovaného díla, jež vzniklo v roce 2013 podle autobiografického komiksového bestselleru spisovatelky Alison Bechdelové, se měla odehrát v režii Lumíra Olšovského letos v únoru. Bohužel kvůli koronavirové pandemii a s ní spojeným uzavřením divadel muselo být uvedení tohoto emotivního díla přeloženo o rok, tedy na únor 2022. „Abychom tento nezbytný krok našim divákům a fanouškům alespoň částečně vynahradili a zároveň je s u nás prozatím neznámým muzikálem Fun Home seznámili, připravili jsme koncert 4XM, během něhož vystoupí mladí členové muzikálového ansámblu za doprovodu orchestru řízeného nejen dirigentem Daliborem Bártou, ale i dosud ‚pouze‘ hercem Pavlem Režným,“ odkrývá záměr koncertu dramaturg souboru Pavel Bár. Koncert proběhne v původně plánovaném termínu – 6. února 2021 od 19.00 na Malé scéně DJKT a jeho přímý přenos mohou nejen fanoušci plzeňského muzikálu sledovat na YouTube kanálu DJKT. Plánovaná délka koncertu je 100 minut včetně přestávky.

„Stále zkoušíme nejen stávající repertoár, ale také připravujeme nové premiéry. Chceme být připraveni a po uvolnění opatření být schopni co nejdříve přivítat diváky v našich hledištích, i když to bude jen pro omezený počet,“ zdůrazňuje ředitel divadla Martin Otava. „A aby si naše snažení, které se bohužel stále děje za zavřenými dveřmi, mohli alespoň zprostředkovaně užít i naši diváci, plánujeme natočit a on-line zpřístupnit, kromě zmíněného koncertu, i vybrané připravované premiéry. Pokud se v nejbližší době divadla nebudou moci otevřít, rádi bychom divákům nabídli i další tituly z našeho repertoáru, například balet Zkrocení zlé ženy, komedii Brouk v hlavě nebo generacemi oblíbenou Prodanou nevěstu,“ dodává.

Koncert mohou zájemci sledovat zde: https://youtu.be/zRGwgc7Tbp4