Foto: Archiv Lumíra Olšovského

Hraje, zpívá, tančí, ale také režíruje a šéfuje. Mezi tím vším si občas odskočí do televize nebo dabingového studia. Letos zdolal legendární Pevnost Boyard. Energický sympaťák Lumír Olšovský vede druhou sezonu muzikálový soubor Divadla J.K. Tyla v Plzni. Přečtěte si jeho 10 NEJ.

1) Nejkrásnější ráno a večer, jaké si představuji

Jsem pracovní štvanec. Komplikuju si život zvyšováním vlastních cílů a pak se divím, co se na mě zase hrne. Pak jednoho dne přijde večer, kdy se všechno to lopotné úsilí uzavírá. Ten slavnostní večer je většinou nejvíc stresující, vůbec není jisté, že se podaří. Ale když jo, je to ten nejkrásnější večer, jaký si lze představit. A to ráno!! Sladké je probouzení ještě s ozvěnou potlesku s pocitem zdolání další velehory. Už abych ho zase zažil!

2) Nejnezapomenutelnější kulturní zážitek z poslední doby

Za špičkou muzikálu se (prozatím!) jezdí do Londýna nebo na Broadway. Tam těch ohromujících zážitků je! Naposledy mě dostal zneklidňující Dear Evan Hansen. Anebo chytrý Groundhog Day. Nebo prostá, ale dokonalá Hello Dolly! Jenže pak jedu autem, pustím si Šumaře na střeše a taky brečím jako želva.. To máte těžký.

3) Nejromantičtější dovolená, jakou jsem prožil

Nejlepší byly ty, kdy jsme jezdili dva tři týdny autem po Evropě. Brixen, Benátky, Florencie, San Remo, Grasse, Avignon, Carcassonne, Barcelona, Valencie, Granada… Co den, to jedno úžasné místo.

4) Nejvyšší vrchol, který jsem zdolal

Pěšky to bude asi Solisko v Tatrách. Hledal jsem tam čepici Gusty Anděla, marně. V přeneseném slova smyslu to je každý televizní přímý přenos. Jsem osoba plná strachů, tak cítím jako heroický výkon svou letošní účast v Boyardu. Nebo to, že jsem letos na dovolené prvně pozřel krevetu.

5) Nejcharismatičtější herec / herečka

Navždycky Radek Brzobohatý. Měl charisma, které bylo fyzicky cítit. Kdyby existoval nějaký měřák, zlomilo by to ručičku.

6) Nejoblíbenější jídlo a nápoj

Zelenina všeho druhu, ořechy, bylinky. Dobré víno.

7) Moje Nej značka auta

To je otázka… Musí mít čtyři kola a být v pořádku. Když mi chce naznačit, že mu něco chybí, nerozumím mu.

8) Nejúžasnější hudba, kterou znám

Někdy potřebujete jen tak nakopnout, tak si pustíte něco energetickýho. Je plno takových muzikálových „pecek“. Ale trvale nejlepší hudba je podle mě ta, která má co vyjádřit. Bernsteinova West Side Story je teď pro mě asi nejvíc.

9) Nejzábavnější kniha či film

Pro moji povahu je tak těžké dělat žebříčky. Co vlastně v téhle anketě dělám?? Svět je plný příběhů všelijakých druhů a žánrů. A zábavnost je tak nestálá veličina. Co když teď odpovím Nekonečný příběh Michaela Endeho a Holky z porcelánu? Trapný?

10) Nejbližší výzva, jež mě čeká

Každým krokem posouvat plzeňský muzikál výš a výš. Režírovat budu nejdřív Chyť mě, jestli na to máš. Přijďte se podívat, bude to stát za to.

Foto: Archiv Lumíra Olšovského