Plzeňská filharmonie si pozvala na čtvrteční koncert 6. února hned dva hostující umělce, sólistu a dirigenta. Sólistou je mladý francouzský violoncellista Gautier Capucon, který patří k předním interpretům své generace. Za dirigentským pultem stane Jan Schultz, dirigent i komorní hráč. Čtvrteční koncert láká nejen na známá jména, ale i na atraktivní program – dílo Bohuslava Martinů, Dmitrije Šostakoviče a Antonína Dvořáka.

Koncert zahájí desetiminutové Intermezzo pro velký orchestr Bohuslava Martinů. Gautier Capucon se představí v Koncertu č. 1 pro violoncello a orchestr Es dur Dmitrje Šostakoviče. Dmitrij Šostakovič to neměl se stalinistickým režimem snadné. Jeho skladby byly podrobovány tvrdé kritice oficiálních míst, jeho díla byla zakazována a nesměla se provozovat. Uvažuje se o tom, že tyto životní zkušenosti se promítly do jeho koncertů pro smyčcové nástroje. Oba své violoncellové koncerty vytvořil Šostakovič pro skvělého interpreta Mstislava Rostropoviče. První z nich, Koncert č. 3 pro violoncello a orchestr Es dur, který posluchači v Měšťanské besedě uslyší, vznikl v roce 1959, v době, kdy byl Stalin již šest let po smrti. Ale jeho stínu se nelze zbavit. A tak koncert v sobě skrývá i jednu hudební zajímavost pro posluchače. Podle vyprávění samotného Rostropoviče ukryl Šostakovič do finální části koncertu melodii Stalinovy oblíbené písně Suleiko, jež nebyla snadno rozpoznatelná ani pro samotného sólistu, dokud jej na ni sám Šostakovič neupozornil. Po přestávce už nečekají na publikum žádné hudební hádanky, ale vzdušná třívětá Symfonie č. 3 Es dur Antonína Dvořáka, jejíž finální část je naplněna radostnou náladou, energií a chutí do života.

Violoncellista Gautier Capuçon (1981) se hře na nástroj se učil od svých pěti let. Po absolvování Národní konzervatoře hudby a tance v Paříži ve třídě Philippa Mullera a Annie Cochet-Zakine, studoval ve Vídni u Heinricha Schiffa. Je ověnčen řadou vítězství v mezinárodních soutěžích (včetně Mezinárodní soutěže André Navarry) a v roce 2001 mu byl udělen v jeho vlasti titul Talent roku. Mnoho cen získal také za hudební nahrávky ( z poslední doby jmenujme několik Echo Klassik Awards). Jan Schultz je znám nejen jako mezinárodně uznávaný dirigent, ale i jako komorní hráč a klavírní doprovazeč pěvců. Pochází z Amsterdamu, kde se učil hře na klavír a později hře na lesní roh. Studoval na Schola Cantorum v Basileji a na Conservatoire de Lausanne. Vystupoval jako sólista i komorní hráč a po celé Evropě; byl spoluzakladatelem Basel-Kammerorchester. V letech 1991 – 1995 absolvoval studia dirigování v Basileji, Bernu a Curychu. Realizoval řadu nahrávek pro různé hudební společnosti, zajímavým počinem se stal komplet komorních skladeb švýcarského skladatele Josepha Joachima Raffa.

Koncert začíná v Měšťanské besedě v obvyklých 19 hodin.

Ilustrační foto: Plzeňská filharmonie