Letní prázdniny jsou přesně ve své polovině, přičemž česká muzikálová a operetní scéna se v tomto období soustředila jen do několika málo festivalových a open air produkcí.
Jak jsme si na několika příkladech v předchozích článcích uvedli, v zahraničí je to obvykle jinak a producenti se snaží vytěžit maximum nejen z turistického ruchu, ale zároveň i z hojnějšího prostoru pro volnokulturní aktivity domácích obyvatel. Této skutečnosti velmi obratně využívá i management Městského divadla v Brně a vysílá své umělce tradičně do nejrůznějších koutů Evropy.

Toto léto se MdB představuje v zahraničí zejména zájezdovou verzí muzikálu Evita v režii svého ředitele Stanislava Moši /jedná se jinou inscenaci, než kterou uvádí Brňané na své domovské scéně v režii Pavla Fiebera/. Dekorace vznikly v brněnských dílnách a na nastudování pracoval osvědčený Mošův tým – dirigent Karel Albrecht, choreograf Vladimír Kloubek a kostýmní návrhářka Andrea Kučerová. Většina sólistů pochází z různých evropských států a role jim byly nabídnuty na základě náročného konkursu v Mnichově. Náš stálý spolupracovník doc.Peter Stoličný, který toto nastudování zhlédl ve Vídni, mj. pro náš magazín 10. listopadu 2008 napsal:
„Brněnští umělci vytvořili zájezdové představení Evity na vysoké umělecké úrovni. Výborná souhra brněnského orchestru a jeho dirigenta se sólisty a sborem, promyšlená mizanscéna i herecké výkony pod Mošovým vedením. Náročné svícení a souhra světla a hudby, celkový dojem vynikající, odměněný zasloužilým potleskem. Interpreti, kteří vzešli z evropských konkurzů, jsou na vysoké profesionální úrovni, ovšem kvalitu interpretů brněnské hudební scény nedosahují.“ /celý článek najdete v sekci RECENZE, pozn. redakce/

Jak nám sdělila tisková mluvčí MdB paní Lucie Broučková, jedním z míst, kam se soubor s radostí vrací, je festival v lucemburském městě Wiltz. „Festival de Wiltz byl založen už v roce 1953 v přírodním amfiteátru s impozantní kulisou lucemburského zámku v pozadí. V průběhu let prošla aréna několika modernizacemi, jednou z nich bylo např. nezbytné zastřešení jeviště v případě deště. Neměnnou zůstává kapacita hlediště, odjakživa se tu dá hrát pro bezmála tisíc diváků. Každé léto se po několik dní představují ti nejlepší. Divadla, známé orchestry, slavní umělci. Na programu je vždy hudba. V jakékoli formě. Hraje se tu klasika, jazz, opera i muzikál. Akustika patří v amfiteátru k nejkvalitnějším na světě, a tak si tu každý fanoušek hudby přijde na své,“ upřesňuje Lucie Broučková. V lucemburském Wiltzu se Evita hrála celkem třikrát od 24. do 26. července. Všechny reprízy byly vyprodány a publikum vždy odměnilo své herce dlouhotrvajícím aplausem vstoje. “Městské divadlo Brno je skvělou obchodní značkou. Na našem festivalu hraje již pošesté a nikdy nemělo problém najít své diváky. Stanislav Moša má neuvěřitelný smysl pro výběr herců. Jsou znamenití po stránce herecké, pěvecké a zároveň jsou to úžasní tanečníci. To se pak prodává samo”, podotkl tiskový mluvčí festivalu Joss Scheer. Svou jízdu po Evropě muzikál Evita Lucemburskem neskončil. Inscenaci čeká ještě dalších osm představení v německých městech a dvě v italském Bozenu. Tato etapa turné bude pak ukončena posledního srpna v Xantenu na festivalu Sommerfestspiele 2009. Zajisté tam sklidí podobný úspěch, jako v Lucembursku.

Napsáno s využitím tiskové zprávy MdB ze dne 31.července 2009.

Foto: Jef Kratochvil /brněnská „Tour“ a „domácí“ Evita/