Léto patří odpočinku a cestování. Proto se i my v redakci zaměřujeme krom několika materiálů z muzikálové historie zejména na festivalovou a zahraniční produkci. V dnešním pokračování předešlého článku vás zveme na další procházku po německé muzikálové scéně, která se neukládá k “letnímu spánku” ani během prázdnin. Smylem tohoto materiálu je tedy poskytnout tip, kam vyrazit na prázdninový výlet spojený s návštěvou kvalitního muzikálového představení, aniž byste museli vážit cestu až na West End nebo dokonce Broadway. Pokud neradi cestujete, usedněte do příjemné zahradní kavárničky k číši vína a pokud vám tam ještě zahrají třeba “Temps de Catedrali,” nebude ani pro vás tento způsob léta nešťastný. A protože pravidelně navštěvujete náš web, žádná novinka vám nakonec stejně neunikne…

Naopak cestovatelé mohou zajet kupříkladu do Oberhausenu na jednu z nejúspěšnějších současných muzikálových produkcí na německé scéně, kterou je bezesporu hororová hudební komedie Michaela Kunzeho a hudebního skladatele Jima Steinmana Tanec upírů /překládaný někdy jako Ples upírů či Tanec vampíra/ v režii autora filmové předlohy Romana Polanského. Muzikál měl na této scéně původně již skončit, ale velký zájem o vstupenky si vynutil prodloužení produkce až do začátku roku 2010. V únoru příštího roku se pak show stěhuje do Stuttgartu. Tanec upírů pro svůj humor, skvělé melodie a neotřelý námět boduje po celém světě, pouze na Broadwayi propadl, zejména kvůli inscenačním úpravám a nepochopení trochu specifického humoru. Je samozřejmé, že tak prestižní titul je obsazen řadou excelentních muzikálových herců, jako je Jan Ammann a Kevin Tarte /hrabě Krolock/, Nele-Liis Vaiksoo /Sarah/, Christian Stadlhofer /Profesor/, Krisha Dalke /Alfred/, Heike Schmitz /Rebecca/ a další. I tady má orchestr osmnáct členů /povšimněte si, že většina produkcí pracuje zhruba s patnácti až dvacetičlennými hudebními tělesy, zatímco Městské divadlo Brno využívá většinou početnější orchestr/, který řídí buď Klaus Wilhelm nebo Martin Gallery. Výlet na tento muzikál vás bez dopravy a ubytování vyjde na 69 – 92€ za vstupné.

Dalším velikánem pop music, který vkročil na křehkou půdu muzikálového divadla, je Phil Collins. Za svého hrdinu si vybral Tarzana a pro produkci Disneys Musical napsal hudbu i texty písní, autorem dialogů je David Henry Hwang. K tomuto počinu tvůrce povzbudil právě velký úspěch Lvího krále. Legendární příběh o Tarzanovi přeměnili v dechberoucí muzikál, který nabízí krom zajímavé hudby a napínavého příběhu z africké divočiny také překvapivé světelné efekty a náročnou akrobacii přímo nad hlavami diváků hamburského Theater Neue Flora. Dojemnou love story mezi Tarzanem a Jane za doprovodu popových balad i výrazných perkusí provází nevídaná interaktivita mezi jevištěm a hledištěm, která dodává dílu další rozměr. Tento výlet do světa džungle vás podle místa v hledišti vyjde na 39 – 115€. Režisérem, který zároveň navrhl i kostýmy, je Brit Bob Crowley, významná osobnost evropského a amerického divadla, který uvedl nejen v Anglii také řadu činoher a oper světového repertoáru. Nastudoval jak hry W.Shakespeara, tak známá operní díla /La Traviata, Don Giovanni, Kouzelná flétna/, z muzikálů potom například Mary Poppins, Aidu a Carousel.
Velký podíl na úspěchu patří i choreografovi, kterým je Sergio Trujilo. V hlavních rolích vystupuje Anton Zetterholm /Tarzan/, Elizabeth Hubert /Jane/, Ana Milva Gomes /Kala/, Andrea Lichtenberger /Kerchak/, Rommel Singson /Terk/ a další.
Výběr písní z inscenace v Hamburgu vyšel i na CD, které máme v redakci k dispozici, takže se můžete těšit příležitostně na jeho recenzi.

Kdo miluje skupinu Queen a je ochoten investovat 46 – 100€ za vstupenku do Apollo Theateru ve Stuttgartu, určitě bude nadšen z rockové muzikálové mozaiky We Will Rock You. Multimediální show, kterou po celém světě viděly miliony diváků, se odehrává v budoucnosti, v uniformním světě na planetě GA GA. Všichni tam poslouchají stejné filmy, nosí stejné oblečení a hlavně poslouchají stejnou hudbu. Skupinka muzikantů se ale proti globalizaci vzbouří. Věčný snílek Galileo Figaro dává jejich písničkám šanci. Přestože vše komplikuje zlá královna, která nesnáší rock, vše dobře končí hitem We are the Champions. Ostatně, na hitech je celá produkce postavena. Zkušený producent a libretista Ben Elton jich dokonce do této show vtěsnal plných jednatřicet! Ten titulní, We Will Rock You, napsal kytarista Brian May už v roce 1977. Muzikál samotný měl premiéru v londýnském divadle Dominion v roce 2002 a vyvolal vášnivou diskusi, zda lze podobné koncertní kostýmované produkce s chatrným dějem vůbec řadit mezi muzikálový žánr. Podobné je to s jevištní show Culture Club (Taboo) a Pet Shop Boys (Closer To Heaven). Přesto tento „nemuzikál“ zaznamenal obrovský úspěch nejen na West Endu, ale také v Austrálii, Španělsku, Japonsku nebo v Moskvě, Vídni a Las Vegas. Do Stuttgartu se show přestěhovala z Cologne a dialogy pro německou verzi přeložil Jörn Ingwersen. V hlavních rolích uslyšíte Alexandera Brugnaru nebo Jona Agara, Kaatju Dierks, Alexe Melchera a Jessicu Kessler. Rovněž tato produkce se hraje během července i srpna.

Poslední pozvánka se týká stále populárnějšího výpravného pohádkového muzikálu Wicked – Die Hexen von Oz. Pokud si čarodějnický příběh chcete vychutnat i vy, měly by vaše kroky tentokrát zamířit do dalšího stuttgartského divadla, Palladuim Theatre, a v kapse byste měli mít alespoň 46€, vstupenka první kategorie pak i zde vyjde na rovnou stovku. Muzikál Wicked trhá kasovní rekordy na Broadwayi už pět sezon, přičemž producenti obratně využili v USA populární příběh Čaroděje ze země Oz a vykonstruovali story, která jakoby tomuto příběhu předcházela. Hudebně se Wicked chopil hudební skladatel Stephen Schwartz, autor úspěšných muzikálů Godspell a Pippin a opatřil jej řadou opravdu povedených písní, např. Defying gravity, No good deed, For good, I am not that girl nebo Wizard and I. Libreto podle knihy Gregory Maquira napsala Winnie Holzman. Stejný úspěch jako v Americe pak dílo sklidilo také v Londýně, Tokiu, Melbourne a jak se zdá, rovněž ve zmíněném Stuttgartu. Pokud máte rádi pohádkové motivy a nevadí vám, že titulní hrdinka je zelená, rozhodně se vám tato show o dívce, která vlastně vůbec není Zlá/Wicked/, bude líbit. V hlavních rolích se zde o přízeň diváků uchází Willemijn Verkaik /Elphaba/, Lucy Scherer /Glinda/, Mathias Edenborn /Fiyero/, Janine Tippl /Nessarose/ a celá řada dalších muzikálových hvězd z německy mluvících zemí. Sluší se připomenout, že zpěvní texty z originálu do němčiny přeložil slavný překladatel, dramatik, textař a libretista Michael Kunze, sám spoluautor úspěšných muzikálů Elisabeth, Mozart!, Rebecca, Tanec upírů a Marie Antoinette.

Jak vidno, v nedalekém Německu muzikál i v létě zkrátka žije a výprava do největších center hudebního divadla v Hamburgu, Berlíně či Stuttgartu nabízí slibné kulturní zážitky.

Foto: Snímky poskytly produkce muzikálů Tanz der Vampire, Tarzan, We Will Rock You a Wicked