V příjemném prostředí venkovní zahrady divadelního klubu Městského divadla Brno se konal workshop festivalu Dokořán 2009 na téma Současný světový muzikál, který připravila dramaturgyně MdB Pavlína Hoggard, jenž patří k našim předním odborníkům na hudební divadlo. Vyučuje dějiny a teorii muzikálu na divadelní fakultě JAMU, překládá muzikálová libreta a je rovněž autorkou knihy Muzikál na prahu tisíciletí.

Během přednášky přiblížila posluchačům poutavou formou několik světových muzikálů americké, rakouské i francouzské provenience. Skvělou součástí worshopu pak bylo živé vystoupení studentů muzikálového herectví na JAMU, které prokázalo, že o nastupující generaci umělců nemusíme mít pražádné obavy. Všichni podávali při plném nasazení velmi pěkné pěvecké výkony. Ve výborné formě se představila například Silvia Soldánová, Ján Hyža, Aleš Kohout, Veronika Gidová, Eva Marešová a řada dalších. Lukáše Janotu, Svetlanu Slovákovou a Ivanu Skálovou již viděli diváci MdB v některých sólových rolích. Každopádně bude zajímavé sledovat, v kterých divadlech a inscenacích se mladí talentovaní interpreti objeví. Zaznělo plných devatenáct písní, povětšinou z muzikálů, které se u nás zatím nehrály /s výjimkou Jekylla a Hydea/. Proto také všechny písně, až na jednu, zpívali mladí umělci v originálním jazyce. Češtinu jsme tedy slyšeli jen jednou, a to v písni Elisabeth „Já chci být jen svá“ ze stejnojmenného muzikálu Sylvestera Levaye a Michaela Kunzeho, kterou kdysi přeložil ještě Zdeněk Borovec pro CD Leony Machálkové.

V programu zazněly písně z již zmíněného Jekylla i Elisabeth, dále z francouzských muzikálů Notre Dame de Paris, Romeo a Juliette a broadwayských titulů Wicked a Rent. Největšímu zájmu diváků se samozřejmě těšily ukázky z dvou muzikálů, které uvede v české premiéře Městské divadlo v příští sezoně – Mozart! a Spring Awakening. Závěrečný song ze Spring Awakening “I Believ” v podání všech vystupujících studentů, jenž nám sděluje, že „tu pravou lásku najdeš v nebi,“ symbolicky zpestřil zcela náhodně nízkým průletem vrtulník brněnské záchranné služby…
Pavlína Hoggard tak připravila vděčným posluchačům velmi příjemné odpoledne, kde se dozvěděli množství cenných informací ze světa moderní muzikálové tvorby.

Foto: Vítězslav Sladký /Ivana Skálová a Martin Dobíšek/ a Jef Kratochvil /Pavlína Hoggard/