V brněnském Městském divadle právě probíhá velká událost konce divadelní sezony – mezinárodní festival Dokořán pro hudební divadlo. Jeho nedílnou součástí už je tradiční udílení Cen magazínu Musical-opereta. Jedná se o jediné české ocenění muzikálových herců a tvůrců. Letos do ankety redakce magazínu přišlo naprosto rekordních 15.827 hlasů od muzikálových fanoušků a čtenářů zmíněného magazínu. Ti v hlasování rozhodli o vítězích ve třech z pěti vyhlašovaných kategorií.

Ceny Musical-opereta
Jan Šotkovský, Vítězslav Sladký, Jana Čedíková, Nikol Wetterová, Esther Mertová, foto Sofie Michaela Mjartanová

Nejvýše se letos umístily muzikály Jesus Christ Superstar plzeňského Divadla J.K. Tyla, Matilda Městského divadla Brno a Anděl páně z produkce Hudebního divadla Karlín. Nejoblíbenější  hercem se stal Pavel Režný a nejoblíbenější herečkou Kristýna Daňhelová. Do pomyslné síně slávy jako bard muzikálu vstoupil hitmaker, hudební skladatel a muzikálový tvůrce Zděnek Barták. Ten za třiapadesátiletou hudební kariéru složil asi 2.600 písní, celou řadu muzikálů i filmových melodií. Jeho hity Non stop a Nenapovídej se hrají po celém světě, sedm jeho muzikálů uvedla opera v jihokorejském Soulu.

ceny Musical-operata
Jan Šotkovský, Jana Čedíková, Vítězslav Sladký, Zdeněk Barták, Nikol Wetterová, Esther Mertová, foto Sofie Michaela Mjartanová

Během předávání cen v Brně mimo jiné uvedl: „Městské divadlo Brno patří k nejlepším u nás. Měl jsem kdysi možnost zde uvést muzikál Kristián a věřím, že se do tohoto skvělého divadla ještě v budoucnu s nějakým svým dílem vrátím. Zdejší publikum je milé a vzdělané. Z ceny mám velkou radost, protože dnešní odpoledne startuje oslavy mého letošního jubilea, které vyvrcholí 11. ledna 2025 velkým koncertem v pražském centru O2 Universum.“ A my dodáváme, že zdejším divadelníkům nechybí smysl pro nadsázku. Ceny totiž oceněným předávaly Esther Mertová a Nikol Wetterová v kostýmech z muzikálu The Addams Family.

Šéfredaktor magazínu Vítězslav Sladký a jeho vydavatelka Jana Čedíková vyjádřili radost, že o anketu je rok od roku stále větší zájem. „Ještě nejsme tak slavní jako americké Tony, ale makáme na tom,“ říká s humornou nadsázkou Vítězslav Sladký, pro kterého si vydavatelé přichystali pořádné překvapení: Věnovali mu přímo na jevišti zvláštní cenu pro nejlepšího muzikálového redaktora.

Celkové výsledky Cen magazínu Musical – opereta

Nejoblíbenější muzikálová inscenace roku 2023:

1. Jesus Christ Superstar, Divadlo J.K. Tyla Plzeň, režie Lumír Olšovský

2. Matilda, Městské divadlo Brno, režie Petr Gazdík

3. Anděl páně, Hudební divadlo Karlín, režie Martin Čičvák

Nejoblíbenější muzikálový herec roku 2023:

1. Pavel Režný jako Ježíš Nazaretský, Jesus Christ Superstar, Divadlo J.K. Tyla Plzeň

2. Milan Němec jako ředitelka Trunchbullová, Matilda, Městské divadlo Brno

3.  Jiří Korn jako Pán Bůh a Rychtář, Anděl páně, Hudební divadlo Karlín

Nejoblíbenější muzikálová  herečka roku 2023:

1. Kristýna Daňhelová jako Dorotka, Anděl páně, Hudební divadlo Karlín

2. Charlotte Režná jako Máří Magdalena, Jesus Christ Superstar, Divadlo J.K. Tyla Plzeň

3. Michaela Horká jako paní Lovettová, Sweeney Todd, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Mimořádná inscenace roku 2023 (Cena redakční rady magazínu Musical-opereta):

Matilda, Městské divadlo Brno, režie Petr Gazdík

Bard hudebního divadla (vyhlašuje šéfredaktor s několika slovy k oceněnému):

Zdeněk Barták, hitmaker, známý hudební skladatel a muzikálový tvůrce