Tento týden začaly v pražském muzikálovém Divadle Kalich konkurzy do nového muzikálu tvůrčí dvojice Ondřej Soukup a Gábina Osvaldová Mauglí, který bude mít světovou premiéru 12. září letošního roku. Hledá se nejen představitel titulní role, ale celá řada dalších herců.

Novou produkci bude režírovat tandem Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, známý pod názvem SKUTR. Ti se mohou pochlubit nejen zkušeností z muzikálu Quasimodo, ale zejména prací v La Putyce. Právě zkušenost s tzv. novým cirkusem by mohla oživit známý příběh Kiplingovy Knihy džunglí o nové prvky, které pražská muzikálová scéna potřebuje jako sůl.
“Chtěli bychom vytvořit zvláštní svět, jenž je domovem zvířat, která bojují každý den o přežití a mají v sobě uchovanou řadu neobvyklých životních zkušeností,” říká Lukáš Trpišovský. Proto inscenátoři hledají v konkurzech, do nichž se přihlásilo téměř tři sta zájemců, “podivíny”, kteří mají kromě pěveckých a pohybových schopností i dar humoru a improvizace. Tvůrci zdůrazňují, že určitý handicap či zvláštní vzhled může být tentokrát výhodou. Mezi zájemci byly vidět známé tváře pražských jevišť i zcela neznámí nováčci. První kolo výběru v mnohém připomínalo populární talentové soutěže, v nichž mimochodem autoři Mauglího Soukup s Osvaldovou působili jako porotci.
“Konkurz pojímáme tentokrát jako workshop. Nejprve vybereme podle zpěvu postupující, s nimiž pak budeme pracovat, abychom poznali , co v nich je,” říká Trpišovský.

S nápadem na muzikál Mauglí, který nese podtitul Jsme jedné krve, přišla textařka Gábina Osvaldová, kterou prý volně inspirovaly návštěvy ZOO. Ondřej Soukup byl nápadem nadšený, neboť prý dovoluje kombinovat evropské hudební cítění s nejrůznějšími exotickými nástroji. Podle autorů by se mělo jednat o rodinné představení pro děti i dospělé.

Kniha džundle se při tom na filmovém plátně i divadelním jevišti objevila již mnohokrát, došlo i na populární animovanou verzi. O českou muzikálovou podobu příběhu dítěte džungle se již před časem postarala jiná tvůrčí dvojice, Radek Balaš a Ondřej Bousek, která svůj muzikál uvedla na scéně Komorního divadla v Plzni v roce 2007. Obecně je světoznámý příběh o chlapci vychovávaném vlčí smečkou na našich jevištích poměrně častým hostem, vedle činoherních inscenací s úspěchem nastudovalo např. Národní divadlo v Praze balet Mauglí.

Ilustrační foto: Repro redakce