Josef Mištera, Charlotte Režná, Stanislava Topinková Fořtová, Mezinárodní festival DIVADLO Plzeň a Plzeňský Prazdroj získají Uměleckou cenu města Plzně za rok 2021.

Foto: DJKT Plzeň

Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo, takzvanou síň slávy, získává docent Josef Mištera, akademický malíř, který na Západočeské univerzitě v Plzni založil Ústav umění a designu a v roce 2013 ho dovedl k transformaci ve Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara.

Uměleckou cenu města Plzně za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let získá Charlotte Režná. „Odbornou porotu, která její nominaci navrhla, zaujala rolí Lízy Doolittleové v jenom z nejslavnější klasických muzikálů My Fair Lady, který od minulého roku uvádí Divadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni na své Nové scéně,“ poznamenala Eliška Bartáková a připomněla, že úspěch, který tento muzikál u diváků slaví, jde právě ruku v ruce s hereckým a pěveckým výkonem Charlotty Režné.

Umělecká cena města Plzně za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let patří Charlottině kolegyni z muzikálového souboru DJKT Stanislavě Topinkové Fořtové za roli Normy Desmond v muzikálu Sunset Boulevard. „Stanislava Topinková Fořtová je plzeňskou stálicí. Členkou DJKT je s menší přestávkou od roku 1982 a vytvořila v něm mnoho výrazných rolí muzikálového i operetního repertoáru. Je velmi výraznou umělkyní v celostátním kontextu, což ostatně dokazují její tři nominace na prestižní Cenu Thálie, z nichž tu v roce 2003 proměnila ve vítězství,“ připomněla Eliška Bartáková.

Umělecká cena města Plzně za významnou kulturní událost bude patřit Mezinárodnímu festivalu DIVADLO Plzeň za jeho loňský 29. ročník. V době, kdy se celý svět potýkal s pandemií nemoci covid-19 a kulturní sektor byl svázán mnoha omezeními, se produkci festivalu podařilo uspořádat v září loňského roku divadelní přehlídku s 34 špičkovými inscenacemi tuzemských i zahraničních divadelních scén i doprovodné akce v ulicích Plzně.

Uměleckou cenu města Plzně Mecenáš/ka plzeňské kultury získá Plzeňský Prazdroj, a. s., za svůj dlouholetý donátorský program Prazdroj lidem. Účelem tohoto programu je významnou měrou přispívat ke zlepšení kvality života obyvatel Plzně.