Státní opera Praha, foto archiv redakce

Chvíle, na kterou hudební a divadelní veřejnost tři roky čekala, nastala dnes večer. Po rozsáhlé rekonstrukci se prvním návštěvníkům otevřely brány zrekonstruované budovy Státní opery, momentálně jedné ze scén Národního divadla Praha.

Rekonstrukce trvala tři roky a její náklady se oproti původním předpokladům vyšplhaly až na 1,3 miliardy korun. Zahájení provozu odstartoval dnešní galakoncert, kterého se krom celé plejády umělecky významných osobností zúčastnil např. i premiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán, pověřenkyně německé spolkové vlády pro kulturu Monika Grüttersová či kardinál Dominik Duka.  Proti premiérovi před budovou protestovala menší skupinka jeho odpůrců s protibabišovskými hesly, z nichž nejvtipnější bylo „Noty Bureše ani opera nesnese”. Z umělců dorazili například Jaromír Hanzlík, Miroslav Donutil, Richard Krajčo nebo Václav Hudeček.

Nedělní zahajovací koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) režíruje Alice Nellis. Pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffense vystoupíli významní sólisté a zahraniční hosté Opery Národního divadla a Orchestr a Sbor Státní opery. Symbolicky 132 let od prvního otevření budovy v roce 1888 zazněly jako první tóny ouvertury Mistrů pěvců norimberských Richarda Wagnera.

„Jsme nervózní, prožíváme napětí. Asi tak jako před každou divadelní premiérou,“ řekl odpoledne ředitel Národního divadla Jan Burian. „Kromě toho, že se obnovilo veškeré technologické zázemí, přibyly kolem nás barvy, je tu úplně nová podlaha a nové sedačky. A také máme novou oponu, takovou volnou parafrázi té původní, výtvarně se hlediště úplně zcelilo,“ dodal ředitel Národního divadla Jan Burian, jehož je Státní opera jednou ze čtyř scén. Uvnitř opery došlo k malým dispozičním změnám, které se týkají zejména technického zázemí, a nově je vybudována zkušebna orchestru. Modernizace se dotkla také barů, restaurace i exteriéru. Fasáda opery je nyní v původní barevnosti a v prostranství mezi budovami je dokončována piazzetta.

Během koncertu vystoupili významní sólisté Opery Národního divadla a Státní opery a další hosté, například Pavel Černoch, Eva Urbanová nebo Kateřina Plachetková Kněžíková. Orchestr a Sbor Státní opery v průběhu večera mimo jiné zahrál Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka, Richarda Strausse, Bedřicha Smetanu, Bohuslava Martinů nebo Ludwiga van Beethovena.

Program:
Richard Wagner: Mistři pěvci norimberští, předehra
Richard Wagner: Dich, teure Halle, árie Alžběty (Tannhäuser)
Franz Lehár: Dein ist mein ganzes Herz!, árie Su Čonga (Země úsměvů)
Wolfgang Amadeus Mozart: Sola, sola in buio loco, sextet (Don Giovanni)
Leoš Janáček: Co chvíla, zpěv Kostelničky (Její pastorkyňa)
Alexander Zemlinsky: Interlude z opery Kleider machen Leute
Richard Strauss: Finále z opery Růžový kavalír
Bedřich Smetana: Finále z opery Braniboři v Čechách
Giacomo Puccini: E lucevan le stelle, árie Cavaradossiho (Tosca)
Bohuslav Martinů: MirandolinaSaltarello
Petr Iljič Čajkovskij: Blíží se půlnoc, arioso Lízy (Piková dáma)
Hans Krása: Casta Diva, scéna z opery Zásnuby ve snu
Franz Schreker: ln einem Lande ein bleicher König, zpěv Hraběte (Vzdálený zvuk)
Ludwig Van Beethoven: Finále z opery Fidelio

Prvním regulérním operním představením se pak stane už 9. ledna 2020 obnovená premiéra Fidelia.