MDB, Matilda, foto Vítězslav Sladký

Jak jsme už uvedli, letošní silvestrovský den a večer byl nabídkou divadelních muzikálů patrně rekordní. Příznivci hudebního divadla si mohli vybírat napříč celou republikou. Kdo zavítal do Městského divadla Brno, kde se hned dvakrát hrál rodinný muzikál Matilda, určitě nelitoval.

V obou představeních se protočily v hlavních rolích dvě alternace. Odpoledne si zahráli Marie Juráčková, Jiří Mach, Alena Antalová a za dirigentský pult se postavil Dan Kalousek, večer pak pod taktovkou Emy Javorové zpívali a hráli Anna Bergerová, Milan Němec či Johana Gazdíková. Obě představení s odstupem pouhé hodiny pak zvládli Dagmar Křížová, Jiří Ressler, Josef Gazdík nebo Svetlana Janotová.

MDB, Matilda, foto Vítězslav Sladký

Silvestr ovšem nezačíná až večer. Brno se probudilo do téměř jarního počasí, které lákalo k procházce se zastávkami k něčemu na zub. Takže ruské kolo, Špilas, Zelňák, „orlojový penis“, zkrátka znáte Brno. K zahnání poledního hladu byla kuřecí prsíčka na grilu ve velmi příjemné kavárně Liberty dobrou volbou, která vás rozhodně nezruinuje. A v podvečer nemohla chybět zastávka v malé Vinárničce u divadla na sklence výborného vína, ke které vám, jak já říkám ‚paní velkopodnikatelka,‘ připraví výborný sýrovo-klobáskový talíř. To už se začíná stmívat a místní si zkouší první miniohňostroje a začínají soutěžit v hodu petardou. Je na čase změnit prostředí a vyrazit směrem k Hudební scéně.

I ta je zahalena do vánoční a novoroční atmosféry. Hlediště je jako obvykle plné. Na těchto silvestrovských představeních je sympatické, že do divadla přijdou zejména ti, co ho prostě milují a i závěr roku chtějí strávit v prostředí, které mají rádi a cítí se tu příjemně. Všechny vítá z jeviště přímo ředitel divadla Stanislav Moša, který všem přeje hodně zdraví, štěstí a mnoho krásných zážitků v novém roce 2024. A pak už se rozmáchne k dirigentskému gestu jedna z nemnoha českých divadelních dirigentek Ema Javorová a zazní první tóny Matildy. Cílem tohoto článku není kritický rozbor, naši recenzi na tuto inscenaci naleznete ZDE: I ta je zahalena do vánoční a silvestrovské atmosféry. Hlediště je jako obvykle plné. Na těchto silvestrovských představeních je sympatické, že do divadla přijdou zejména ti, co ho prostě milují a i závěr roku chtějí strávit v prostředí, které mají rádi a cítí se tu příjemně. Všechny vítá z jeviště přímo ředitel divadla Stanislav Moša, který všem přeje hodně zdraví, štěstí a mnoho krásných zážitků v novém roce 2024. A pak už se rozmáchne k dirigentskému gestu jedna z nemnoha českých divadelních dirigentek Ema Javorová a zazní první tóny Matildy. Cíle tohoto článku není kritický rozbor, naši recenzi na tuto inscenaci naleznete ZDE: https://www.musical-opereta.cz/matilda-je-borec-vypravi-sve-pribehy-na-hudebni-scene-v-brne/

Stanislav Moša, foto Tino Kratochvil

Jako obvykle jsme sledovali brilantní výkony všech účinkujících a zejména dětské hvězdy Anny Bergerové jako ideální představitelky titulní role. Jenže děti dorůstají rychle, takže jsme se dozvěděli, že Anna zpívá v této roli svojí derniéru. Pár slziček při děkovačce nemohlo chybět, byť prošuměly stejně rychle, jako bublinky sektu připraveného na přípitek. Městské divadlo je poměrně přísně vedené, takže silvestrovská repríza nebyla prošpikována žádnými rádoby vtipnými scénkami navíc. Nikomu to nevadilo a diváci účinkující odměnili dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Podobně, jako na Činoherní scéně, kde probíhala premiéra komedie Prachy.

Anna Bergerová, Matilda, foto Vítězslav Sladký

Obě představení skončila před jednadvacátou hodinou, kdy je silvestrovská noc ještě mladá. Většina diváků se tedy přesunula do klubu nebo do restaurací na „divadelním dvorku“. Šampáňo teklo proudem, mnoho závažných myšlenek bylo řečeno, večer plynul na vlnách příjemných přátelských setkání a na pozadí dalšího úspěšného divadelního roku, který už nijak nepoznamenala doznívající pandemie nečekaného ‚dárku z Číny‘. Před půlnocí několik z nás vyrazilo zkontrolovat, jak to vypadá v centru Brna. Řeknu vám rovnou – bitva u Verdunu hadr, takže jsme se rádi vrátili zase schovat do bezpečných vod divadelního okolí, kde proběhlo tradiční odpočítávání a přípitek na úspěšný start do nového roku s letopočtem 2024. Jaký vlastně bude?? My můžeme poradit jediné – pokud ještě nevíte, kde strávit (již) letošního Silvestra, divadlo je skvělou volbou!

Užijte si rok 2024 v hledištích českých hudebních divadel. Náš magazín se pokusí býti vaším věrným průvodcem.

Silvestr 2023, Hudební scéna, foto Tino Kratochvil