Snad jen tři věci rozdělují občany České republiky na dvě nesmiřitelné poloviny: Prezidentování Miloše Zemana, migrační vlna a účinkování Lukáše Pavláska v televizní Stardance. Zatímco jedni tvrdí, že dřevák bez jakéhokoli pohybového talentu už měl být dávno venku, druhé jeho plavba soutěží stále baví a posílají ho svými hlasy do dalšího a dalšího kola. Porotě, která páru Pavlásek – Hunčárová dává až ostudně nízké známky, navzdory. Pokud přežijí ještě příští vyřazování, stanou se “ozdobou” velkého finále. Sám patřím k Pavláskovým fanouškům, takže čelím neustálým útokům a otázkám typu “Jak ty, estét a člen tháliovské poroty, se můžeš zastávat něčeho tak strašného?”

Pokusím se zodpovědět, proč má “tydýt“ze Stojáka takový úspěch. Ač to mnozí nechápou, Stardance není mistrovstvím republiky v klasických ani latinskoamerických tancích. Je to jen show, která má pobavit, ač ji vysílá veřejnoprávní televize, jež se však od svých komerčních sester v ničem neliší. A Pavlásek prostě bavit umí. Rozhodně lépe, než tančit. Takže přivedl k usedlé Stardance i ty, které by jinak vůbec nenapadlo televizi zapnout. A pak – Češi mají smysl pro humor a recesi v krvi. Vždyť, jak už poznamenal jeden z porotců, neexistující postava Járy Cimrmana atakuje v nejrůznějších anketách i takové formáty, jako byl Karel IV., Jan Hus, Komenský nebo Masaryk. Což by se třeba v Británii nebo Francii nikdy stát nemohlo.

Také my Češi nemáme rádi bohaté lidi. Kdo létá rodit do Thajska nebo se prohání po Praze ve Ferrari, nemůže ve všelidovém hlasování uspět. Snaha nesnaha, talent netalent. Vzpomeňte, jak kdysi ze stejné soutěže vyfrčela úspěšná herečka a paní ministrová Veronika Žilková. Daleko víc zabírá humor, anebo naopak, smutný příběh. Ten funguje dokonce mezinárodně, vzpomeňme na průměrného pěvce Paula Pottse, který svým tragikomickým obličejem a nešťastným osudem rozslzel celou Británii a vyhrál jednu z nejprestižnějších talentových soutěží světa.

Osobně si myslím, že Lukáš Pavlásek je o krok napřed před svými odpůrci: Že svou spanilou jízdu ve Stardance bere jen jako takovou generálku a za pár let bude kandidovat na prezidenta. A my, Švejkové a Cimrmani, jsme zárukou, že skončí přinejhorším na pěkném třetím místě. Také by se měl Lukáš konečně ocitnout v hledáčku muzikálových režisérů. Že umí výborně falešně zpívat, ve svých talk show prokázal mnohokrát, teď už může okouzlit i pohybem. Na rozdíl od mnoha svých kolegů by byl špatný schválně, což by mohlo zabrat a potápějící se česká muzikálová bárka by byla zachráněna. Úplně jej vidím jako charismatického Drákulu nebo d’Artagnana! Hlavně mu nedávejte třeba Baxtera z muzikálu Sliby chyby, ten by mu mohl sedět.

Za nejdůležitější ale považuji, že nám, nepříliš dobrým tanečníkům, vložil Lukáš Pavlásek do rukou doslova atomovou zbraň: Na dotaz krásných žen “A tančíš dobře?” už nemusíme odpovídat “Bohužel nic moc,” ale “Asi tak jako Pavlásek, čili na semifinále ve Stardance by to stačilo!” Anebo na finále? Příští sobotu držím palce.

Ilustrační foto: Archiv České televize