Saturnin Zdeňka Jirotky patří k nejznámějším humoristickým románům české literatury 20. století. Dlouho se hovořilo o tom, že příběhy svérázného sluhy Saturnina a jeho pána jsou na divadelní jeviště, filmová plátna a televizní obrazovky nepřenosná. Tato pravda, jak známo, již neplatí. V roce 1994 natočil Jiří Věrčák celovečerní stejnojmenný film, který posléze získal také podobu televizního miniseriálu. V hlavních rolích zazářili Oldřich Vízner, Lucie Zedníčková, Jana Synková, Milan Lasica a samozřejmě Ondřej Havelka v úloze nefalšovaného prvorepublikového elegána. A právě sám Havelka se nyní pokusí humor Saturnina přenést tentokrát jako režisér na prkna pražského Divadla ABC, a to dokonce v podobě hudební féerie.

Městská divadla pražská v ABC uvedla už loni s velkým úspěchem muzikálový přepis knihy Lea Rostena Pan Kaplan má třídu rád. Jirotkovu hru Saturnin o svérázném sluhovi a veselých příhodách jedné rodiny volně zdramatizoval Martin Vačkář ve spolupráci s režisérem Havelkou. Jeho populární orchestr Melody Makers, skvěle interpretující oblíbené swingové melodie 30. a 40. let, se tentokrát postará i o živý hudební doprovod přímo na scéně. Autor divadelní adaptace Martin Vačkář přistoupil k Jirotkově předloze s potřebnou invencí i pokorou. Jeho přepis obohacený o chytlavou dobovou muziku tak obsahuje všechny klíčové scény laskavého příběhu. Ten je situován do poklidné prvorepublikové idyly u zprvu nevinné, a poté i dobrodružně rozvodněné řeky.

„Jirotkův nostalgický obrázek první republiky i jeho humor je blízký mému srdci, podobně jako tehdy hraný swing a jazz, kterému jsem už jako student nadobro propadl,“ říká režisér Ondřej Havelka. „Těším se i na spolupráci se všemi herci, kteří kromě chuti se do Saturnina pustit mají všichni do jednoho také velký komediální a múzický talent,“ uvádí Havelka. Ten s Martinem Vačkářem (který je patrně nejznámějším českým japanologem), tvoří úspěšný tvůrčí tandem – spolupracovali už na úspěšném divadelním přepisu komedie Muži v offsidu Karla Poláčka. Tuto komedii v podání mladoboleslavského divalda jsme viděli i na loňském ročníku festivalu Dokořán.
Samotný Ondřej Havelka je stále žádanější režisérskou osobností na nejprestižnějších českých scénách. Svůj typický rukopis už vtiskl například hudební komedii Má férová Josefína v Hudebním divadle v Karlíně, operám Nagano a Hoffmanovy povídky v pražském Národním divadle, Bohémě ve Státní opeře nebo Prodané nevěstě v Národním divadle v Brně. Na téže scéně uvedl před nedávnem také Straussova Netopýra.
Saturnin slibuje v doprovodu naživo hrajících legendárních Melody Makers nevídanou podívanou, kterou by měla umocnit i výtvarná stránka inscenace. Důmyslná scéna evokující kavárnu, letní byt i tenisový kurt pochází z dílny Martina Černého, elegantní dobové kostýmy navrhla známá filmová výtvarnice Jaroslava Pecharová. V úloze dědečka se můžeme těšit i na nestárnoucího Lubomíra Lipského.

SATURNIN
Zdeněk Jirotka, Martin Vačkář, Ondřej Havelka

Hudební dramaturgie a režie: Ondřej Havelka

Dramaturg: Jiří Janků
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Jaroslava Pecharová
Hudba: MELODY MAKERS Ondřeje Havelky
Hudební aranžmá: Petr Tichý
Korepetice: Miroslav Lacko
Choreografie: Jana Hanušová

Osoby a obsazení:

Leopold Janský: Vasil Fridrich
Saturnin: Jiří Hána
Teta Kateřina: Jitka Smutná
Milouš: Jan Meduna
Barbora Terebová: Lucie Pernetová / Zuzana Norisová
Dědeček: Lubomír Lipský / Oldřich Vlach

Premiéra v Divadle ABC 1. 5. 2010

Foto:
1) MDP – Saturnin
2) MDP – Ondřej Havelka představuje reřijní koncepci
3) MDP – Lubomír Lipský (Dědeček) a Jiří Hána (Saturnin) během čtené zkoušky