Po dvou autobiografických knihách, románu Útes a příběhu o stalkingu s názvem Kdokoliv sáhl hudebník, výtvarník a spisovatel tentokrát pro další námět do celkem nedávné historie. Společně se svým otcem Františkem Pachmanem napsali román Tylda, který představí v poloscénickém pásmu 14. října také návštěvníkům M Klubu v Plzni.

Tylda byla napsána na základě skutečných událostí a zavádí čtenáře do období 2. světové války. Román je vyprávěn v několika časových rovinách, v současnosti i ve 30. a 40. letech 20. století. Rodina v té době žila v Olomouci a válka její osudy navždy změnila. Hlavní hrdinka Tylda je deportována do koncentračního tábora Terezín, její babička dokonce v Terezíně umírá a její matka Olga je během války zabita v Estonsku.

Co prožívá člověk pod tíhou dobových událostí, bez naděje na zdárné ukončení těchto utrpení a bez jakýchkoli informací o nejbližších, i o tom vypovídá román Tylda. Zároveň však vyprávění nepostrádá nadhled, humor, optimismus a víru ve shledání s rodinou. Novinku Tylda lze číst jako poutavý příběh nutící k zamyšlení, sondu do psychiky člověka v bezvýchodné situaci i jako poučení o temné části naší historie a přiblížení hrůz holocaustu.

Připomeňme, jak je Richard Pachman všestranným umělcem. Původem zpěvák a hudební skladatel vydal již více než dvě desítky autorských alb, vystupuje jako klavírista, napsal muzikál Babička, muzikálové oratorium Jan Hus a řadu scénických pořadů, jako například Egypt, Útes nebo Notre Dame. V současnosti vyniká také jako malíř a spisovatel. Pravidelně vystupuje po celých Čechách i v zahraničí. Pořad Tylda začíná v M – klubu v Macháčkově ulici od 19 hodin.

Ilustrační foto: Archiv Richarda Pachmana (křest knihy Tylda)