Prodaná nevěsta, foto: Martina Root

Zcela netradičně začíná nová divadelní sezona 2020/21 v Plzni uprostřed prázdnin, konkrétně 9. srpna. Tedy o měsíc dříve, než je obvyklé. Tu předcházející předčasně ukončila epidemie koronaviru a vládní restrikce  již 10. března. Uskutečnilo se jen několik koncertů a komorních pořadů pro omezený počet diváků.

Prodaná nevěsta, milovaná generacemi operních diváků, provázela český národ v dobách dobrých i zlých. Prodanou nevěstou se také otevíralo Nové divadlo v Plzni v roce 2014 a před dvěma lety byla opera uvedena ve velkolepém open air projektu na náměstí Republiky při příležitosti oslav výročí vzniku republiky. Je tedy příhodné, že po dlouhé pauze bude prvním představením právě nové nastudování této populární komické opery. Premiéra Prodané nevěsty v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a s hudebním nastudováním Jiří Štrunce se odehraje 9. srpna 2020 ve 14.00 ve Velkém divadle. V hlavních rolích se představí držitelka Ceny Thálie za roli Mařenky Ivana Veberová a její kolega, plzeňský sólista Amir Khan.

Prodaná nevěsta, foto: Martina Root

„Novou inscenaci Prodané nevěsty jsme sice připravovali za mimořádně neutěšených podmínek organizačních, časových i finančních, ale vložili jsme do ní celá svá srdce a doufáme, že ji diváci přijmou jako poděkování, že s námi i v těchto časech zůstali,“ komentuje přípravy inscenace režisér Tomáš Ondřej Pilař, který uchopil známou českou operní klasiku jako pozdrav tradicím a kráse lidových krojů plzeňského regionu. Hudební nastudování bylo svěřeno dirigentu Jiřímu Štruncovi, který se s Prodanou nevěstou setkává již počtvrté. „Zkoušení takového titulu, který patří v podstatě do stálého repertoáru, má své výhody, což je důvěrná znalost, ale i nevýhody, což je právě ta zmíněná důvěrná znalost,“ míní Jiří Štrunc a doplňuje: „Prodanou nevěstu mám ze všech Smetanových oper nejraději pro její radostnou hudbu, která stále žije vnitřním optimismem, živelnou radostí, ale také vzácným citem pro rovnováhu.“

Do hlavních rolí byli obsazeni převážně plzeňští sólisté v čele s držitelkou Ceny Thálie za rok 2014 Ivanou Veberovou, která prestižní české ocenění získala právě za ztvárnění Mařenky. „Každé nastudování přináší něco nového, mně se tak nabízí možnost postavu Mařenky stále objevovat. Když se s rolí setkáváte znovu a znovu, a navíc v jiné režii, seznamujete se s postavou mnohem důvěrněji, ztotožňujete se s jejími různými polohami nálad, s její ženskou tvrdošíjností a něžnou láskou, můžete si s ní hrát a herecky i pěvecky si to užívat. Letošní Prodána nevěsta je už mé čtvrté nastudování, a když je všechna porovnám, musím přiznat, že pokaždé v nich byla moje Mařenka jiná. Roste a vyvíjí se se mnou, odráží se v ní mé jevištní i životní zkušenosti,“ říká Ivana Veberová. Jako Jeník se představí slovenský rodák Amir Khan, v dalších rolích se diváci mohou těšit mimo jiné na Dalibora Tolaše, Janu Foff Tetourovou, Janu Pioreckou, Tomáše Kořínka, Radku Sehnoutkovou, Jana Hnyka či Jana Ježka, dále pak na dospělý i dětský sbor a velký balet v energické choreografii Martina Šintáka.

Prodaná nevěsta, foto: Martina Root