Zatímco muzikálové oratorium Mistr Jan Hus hudebního skladatele Richarda Pachmana sklízí na české scéně potlesk už deset let, právě chystané Oratorium Svatý Václav si cestu k úspěchu a divácké přízni bude muset teprve proklestit. Nové dílo zkomponoval známý skladatel, hudební aranžér a dirigent Martin Kumžák a premiéry proběhnou už 23. a 24 září ve Smetanově síni Obecního domu pod záštitou kardinála Dominika Duky. Trojici sólistů Jiři Brückler (Václav), Dasha (Ludmila) a Marie Fajtová (Drahomíra) doprovodí Symfonický orchestr hlavního města Prahy, známý pod zkratkou FOK.

„Zadání bylo, abych vymyslel oratorium. K tomu patří i velké obsazení co se týče orchestru. Nápadem kontrabasisty FOK Lukáše Vernera bylo, aby se k tomu přidalo i Collegium Marianum,“ vysvětluje Martin Kumžák. „Oratorium jde napříč mnoha žánry, libreto vychází ze starováclavských legend. Hudba je ovšem soudobá,“ přibližuje autor. Podle producenta FOK Martina Rudovského jde o teprve druhé oratorium, které se věnuje osobě Svatého Václava: „Poslední vzniklo v roce 1929, od té doby nic. Navíc jde o spojení barokního a moderního orchestru, což je světová rarita. Je každý v jiném tónu, což je hodně náročné,“ líčí Rudovský.

„Svatý Václav je osoba, kterou všichni známe. Dnes je doba, kdy je na čase se podívat zpátky do historie. To abychom věděli, odkud pocházíme. Oratorium je o osobním postoji vůči věcem kolem nás – ne jen o tom, jestli se z někoho stal svatý. Angličané mají krále Artuše, ale nikdo neví, jestli to byl skutečně Angličan. Když se v české hospodě zeptáte na Svatého Václava, dozvíte se jen čítankové informace. Odkaz je přitom především ten, že se máme dívat do hloubky, a ne jen na krátkodobé cíle,“ přibližuje myšlenku projektu Martin Kumžák.

„Bude to poprvé, co budu hrát babičku,“ přiznává zpěvačka Dasha coby představitelka Václavovy babičky Ludmily. „Pro mě je to třetí zkušenost tohoto typu. Čím více rozličných věcí tam je, tím je to pro mě zajímavější. V tomto případě jde o opravdu velký mišmaš,“ dodává.


Foto: Produkce Oratoria Svatý Václav