Charlotte Pščolková, Pavel Klimenda, foto: Martina Root

Poslední ze šestice letošních muzikálových premiér zazněla tuto sobotu na Malé scéně Divadla J.K. Tyla v Plzni. Jednalo se o divadelní adaptaci známé hudební pohádky Co takhle svatba, princi? Inscenaci připravili mladí členové plzeňského souboru: Režíroval Lukáš Ondruš, hudebního nastudování se chopil Pavel Režný a choreografie Charlotte Pščolková, která zároveň ztvárňuje hlavní roli zrcadelnice Běly. V roli prince Davida vystupuje Pavel Klimenda, dvojici princezen hrají Lucie Zvoníková a Eva Staškovičová a jako moudrého vychovatele Matěje Jozef Hruškoci.

Známá televizní pohádka autorů Jiřího Chalupy, Jiřího Zmožka a Zdeňka Borovce z roku 1986 si za léta pravidelného vysílání našla mnoho příznivců. Kdo by neznal příběh o princi Davidovi, který je svými královskými rodiči nucen vybrat si svou nevěstu mezi rozmazlenou Babetkou a ráznou Brigitou? Oproti televizní verzi ale plzeňská adaptace přináší několik změn: „Jedná se především o zkrácení některých dialogů a odstranění, respektive pozměnění několika postav. Po svolení autora, pana Jiřího Chalupy, jsme příběh především zestručnili. Další důležitou změnou bude modernější pojetí písní. Úpravy pomohou vyzdvihnout důvtip celé pohádky a já věřím, že si na své přijdou jak děti, tak i dospělí,“ upřesňuje debutující režisér Lukáš Ondruš.

Hudební pohádka samozřejmě diváky neochudí o známé hity, jako Když se načančám, Taková jsem já nebo Princezny zkrátka vládnou. Písně zazní v nové instrumentaci Ericha Ciompy, a to v živém podání čtyřčlenné kapely. Pavel Režný, který má na starost hudební nastudování, doplňuje: „Šéf souboru Lumír Olšovský mě oslovil, protože dělám doktorandskou práci zaměřenou na hudební stránku muzikálů. Nová hudební úprava přinese pohádce současný zvuk, ale přesto si zachová původní líbivost písniček. Budeme rádi, když děti i ostatní diváci odhodí ostych a společně s námi si zazpívají.“

Martin Šefl, Martin Holec, Venuše Dvořáková Zaoralová, foto: Martina Root

Jiří Chalupa, Jiří Zmožek, Zdeněk Borovec: CO TAKHLE SVATBA, PRINCI?

Úprava: Pavel Bár,Lukáš Ondruš

Instrumentace: Erich Ciompa

Režie: Lukáš Ondruš

Hudební nastudování: Pavel Režný

Dramaturgie: Pavel Bár

Choreografie: Charlotte Pščolková

Scéna: Lukáš Ondruš

Kostýmy: Andrea Pavlovičová

 

Osoby a obsazení:

Běla, zrcadelnice: Charlotte Pščolková

Princ David: Pavel Klimenda

Matěj, královský vychovatel: Jozef Hruškoci

Král Bedřich: Martin Šefl

Královna: Venuše Zaoralová Dvořáková

Princezna Brigita: Lucie Zvoníková

Princezna Babeta: Eva Staškovičová

Kuchařka: Simona Lebedová

Komoří: Martin Holec

Dvorní dáma: Kristýna Bečvářová

Dvořané: Viktorie Krbcová, Jakub Čech, Tereza Brůžková, Adéla Oblištilová, Kristýna Málková

. Eva Staškovičová a company, foto: Martina Root