Ve čtvrtek 8. dubna naposledy zazněly v Moravském divadle v Olomouci muzikálové hity. Inscenace, ve které se představila řada sólistů operety a opery, několik činoherců i členové baletu a velký orchestr, měla premiéru 10. října 2008 a po celou dobu uvádění se těšila velké divácké oblibě. Za vznikem poněkud neobvyklého projektu stál režisér Roman Groszmann, dirigent Tomáš Hanák, choreografka Hana Charvátová a také člen divadelního orchestru Richard Mlynář. Ten se představil nejen jako vynikající klavírista hned v úvodní Gershwinově Rhapsody in Blue, ale především jako aranžér všech hudebních ukázek. Nejzajímavější skladby ze světových i českých muzikálů zazněly v podání osmi interpretů, za doprovodu orchestru a baletu.

Většina skladeb byly písně známé i mimo muzikálový kontext, tudíž i divák neznalý muzikálu si pobrukoval během představení nejednu melodii. Nejméně známým kusem celého večera byla pravděpodobně úvodní Rhapsody in Blue od amerického skladatele George Gershwina. Při této téměř patnáctiminutové skladbě pro klavír a orchestr si asi nejeden divák pomyslel, zda je tu vůbec správně. Tyto pocity byly ještě umocněny tím, že hned při příchodu se šatnářky ptaly: „Přišli jste na muzikál, nebo na filharmonii?“ Veškeré pochyby ale rozptýlila hned další skladba stejného autora. Tentokrát píseň Summertime z muzikálu Porgy and Bess. Následovalo Singin‘ in the Rain a poté tři písně z muzikálu My Fair Lady – Proč není žena jako já?, Chtěla bych tančit jen a Kapičku štěstí mít. V závěru první části zazněla ještě Tonight z West Side Story.

Po přestávce se hrály mimo jiné hity jako Píseň samotářky z Bídníků, Fantom Opery nebo I don’t know how to love him z muzikálu Jesus Christ Superstar, následované českými skladbami Bossa Nova z nestárnoucích Starců na chmelu, Whisky, to je moje gusto z Limonádového Joea a dalšími. Celý večer uzavřela píseň V opeře skladatelů Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Aby nebylo představení pouze sousledem muzikálových písní, bylo proloženo výstupy „divadelních řemeslníků“, které chtěl dirigent bít nejdříve houslemi a po chvíli i violoncellem. Ani to je ale nepřesvědčilo k odchodu, odvést z jeviště je musela až inspicientka Maruška…
S muzikálem se ale olomoucké divadlo nerozloučilo definitivně, protože na repertoáru zůstává My Fair Lady A.J. Lernera a Frederica Loeweho.

Foto: Roman Dobeš