Slavné hity Lásko má, já stůňu, Do věží, Ten kdo nedumá nebo Jede král z autorské dílny hudebního skladatele Karla Svobody a textaře Jiřího Štaidla doprovodily na scénu Komorního divadla v Plzni muzikálovou verzi romantické komedie Noc na Karlštejně. Premiéra dnes už kultovního českého filmu režiséra Zdeňka Podskalského na námět divadelní hry Jaroslava Vrchlického proběhla v roce 1973, jevištní úprava vznikla pro Hudební divadlo Karlín o jednatřicet let později za spolupráce Eduarda Krečmara a Zdeňka Podskalského ml. Poprvé letošního 24. září zazněl tento muzikál v Plzni.

Vtipnou hudební mystifikaci o novotou zářícím hradu Karlštejně, kam neměly přístup ženy včetně císařovny (dnes už víme, že zákaz se ve skutečnosti týkal jen kaple sv.Kříže), nastudoval v Plzni režisér Petr Palouš. Ten se vyvaroval výraznějšího posunu směrem k parodii, takže se diváci setkají s takovou Nocí na Karlštejně, na jakou jsou zvyklí – s laskavou, nekomplikovanou, vtipnou hudební komedií, jejíž písně takřka zlidověly. Snad jen výstupy vévody Štěpána a krále Petra získaly humornější rámec. Zvolené režijní koncepci dobře vyhověla scénografka a kostýmní návrhářka Jitka Moravcová, která se naštěstí vyvarovala kýčovité popisnosti s dominantou hradu na kopečku a celou inscenaci umístila do půvabné sevřené scény, která vytváří věrohodnou iluzi zámecké kaple i karlštejnského nádvoří. Podobně povedené jsou i návrhy kostýmů téže výtvarnice, které se sice nesou v tradičním duchu, ovšem například v oblečení pážat a šenka překvapuje odvážně zvolená žluto-černá kombinace. Ač se dějově nacházíme v 2. polovině 14. století, choreografie Pavla Veselého poněkud zaskočila svojí jednoduchostí. Pochvalu naopak zaslouží orchestr, který hrál pod vedením dirigenta Jiřího Petrdlíka velmi citlivě a soustředěně.

Velké očekávání vzbuzovalo herecké obsazení, kde se prvních rolí na velkém jevišti dočkala šestice nově angažovaných mladých interpretů, čerstvých absolventů muzikálového herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Během premiéry dostala příležitost polovina z nich, Jitka Cafourková, Eva Marešová a Aleš Kohout. Právě posledně jmenovaný herec mne coby Pešek Hlavně z uvedené trojice zaujal nejvíc, a to jak velkou muzikálností (na poli hudebního divadla se pokouší prosadit i jako skladatel), tak překvapivou hereckou jistotou a bezprostředností. Jitka Cafourková zatím nevtiskla postavě Elišky Pomořanské potřebnou vřelost (k zajímavostem patří, že tato role bývá vždy obsazována pohlednou křehkou dívkou, zatímco podle historických pramenů byla poslední choť Karla IV. ženou silnější a urostlé postavy) a pevně doufám, že značná intonační nejistota byla zapříčiněna indispozicí nebo premiérovou trémou. Temperamentní Eva Marešová působila v úloze statečné a podnikavé Aleny místy snad až příliš dryáčnicky, avšak herecky sympaticky.

V dalších rolích vystupují už známé plzeňské tváře. K noblese Vlastimila Brodského coby nesmlouvavého, ale moudrého a vlídného panovníka se celkem úspěšně přiblížil Radek Štědronský Shejbal, jemuž by možná ještě pomohla pomalejší deklamace textu, Štěpána – úskočného vévodu bavorského – zahrál s nadhledem a humorem Bronislav Kotiš. Hvězdou premiérového večera se stal tentokrát Jan Kaštovský v úloze kyperského krále Petra, jenž opravdu skvěle odzpíval hity interpretované původně Waldemarem Matuškou. Bez přehrávání udržel šarži spravedlivého duchovního se smyslem pro dobro i úklady světské lásky Jiří Untermüller hrající arcibiskupa Arnošta z Pardubic. V dalších rolích se dařilo Romanu Krebsovi, Venuši Dvořákové, Milanu Čtvrtníkovi či Petru Dudásovi.

Plzeňská noc na Karlštejně zahájila novou sezony v odlehčeném duchu, když s nadcházející Evitou čeká soubor dílo daleko náročnější a prokomponovanější. Oblíbená hudební komedie však potěší nejen rodiny s dětmi, ale možná i publikum vyhledávající takzvanou lidovou operetu.

PLZEŇSKÝ DENÍK ZE DNE 4. ŘÍJNA 2011

Foto: Pavel Křivánek, DJKT Plzeň (exteriérové foto do programu Noci na Karlštejně pořídil Jan Kaštovský)

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň