O první operetní premiéru nového kalendářního roku se letos postará Národní divadlo v Brně. Přestože návštěvníci Janáčkova divadla mohli Netopýra vidět již během dvou předpremiér 22. a 29. prosince, slavnostní premiéra tuto klasickou operetu v podání operního souboru NDB čeká až dnes. Jak jsme již několikrát psali, režijně ji v jihomoravské metropoli připravil režisér Ondřej Havelka, který je zároveň ve spolupráci s Martinem Vačkářem a textařem Ondřejem Suchým autorem nové inscenační úpravy. Dirigentem nového nastudování Netopýra se stal Švýcar Kaspar Zehnder, který v minulosti řídil tak prestižní orchestry, jako je English Chamber Orchestra, Slovenská filharmonie, Orchestre National de Montpellier nebo Lucernský symfonický orchestr. Tři roky působil jako hlavní dirigent Pražské komorní filharmonie a v roce 2007 dokonce debutoval v milánské La Scale, v jednom z nejvýznamnějších operních domů světa.
K brněnskému nastudování Netopýra dirigent Zehnder mimo jiné říká: „Netopýr je naplněn nostalgií i romantismem a tyto dvě linie jsme nechtěli narušit. Snažili jsme se dílu odebrat těžkost a složitost a dát do něj více humoru. Partitura Johanna Strausse je jiskrná a živoucí, jako dirigent chci především podpořit to, co zamýšlí režisér.“

Když složil Johann Strauss ml. hudbu k operetě Netopýr, byl již slavným skladatelem tanečních melodií, především valčíků, ale také pochodů a písní. Inspirován operetními úspěchy Jacquese Offenbacha v Paříži i ve Vídni, začal i on na naléhání přátel a manželky skládat operetní hudbu – zprvu na texty, jejichž kvalitou a obsahem se příliš nezabýval. Teprve libretista Richard Genée, který vycházel z předlohy Meilhaca a Halévyho, mu nabídl dějově atraktivní látku. Strauss byl Netopýrem nadšen a složil za pouhých 42 dní hudbu, která jej proslavila po celém světě už také jako divadelního autora. Od světové premiéry ve Vídni v roce 1874 se o tuto operetu ucházejí ti nejlepší tvůrci a interpreti. Patří na repertoár každého hudebního divadla a zařazují ji nejen soubory operetní, ale i operní. Veselý příběh “pomsty netopýra” se odehrává s vtipnou nadsázkou jak v intimním soukromí, tak na bujarém maškarním plese. Ústřední scénou je plesové finále 2. dějství se závěrečným přípitkem na bratrství v mimořádně povedené sborové písni. Proto Netopýr bývá s oblibou hrán při slavnostních příležitostech a mnohé prestižní operetní, operní i muzikálové scény jej zařazují do programu na Silvestra nebo na Nový rok.

Johann Strauss: NETOPÝR
Překlad a úprava: Ondřej Havelka a Martin Vačkář
Zpěvní texty: Ondřej Suchý
Hudební nastudování: Kaspar Zehnder
Dirigenti: Kaspar Zehnder, Ondrej Olos
Režie: Ondřej Havelka
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Kateřina Štefková
Světelný design: Arnošt Janěk
Choreografie: Jana Hanušová
Sbormistr: Josef Pančík

Premiérové obsazení:
Gabriel von Eisenstein: Aleš Briscein
Rosalinda: Pavla Vykopalová
Frank: Jiří Sulženko
Princ Orlofsky: Jana Wallingerová
Alfréd: Richard Samek
Dr.Falke: Svatopluk Sem
Dr.Blind: Zoltán Korda
Adéla: Olga Jelínková
Ida: Alena Sobolová
Frosch: Martin Zbrožek

Premiéra 2. ledna 2010 v 19:00 na scéně Janáčkova divadla v Brně.

Foto: ND Brno a M.Richtermoc (O.Havelka a O.Suchý)

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal