Evropskou muzikálovou baštou je bezesporu Londýn. Často se o něm mluví jako o „Broadwayi starého kontinentu“. Připravili jsme proto pro vás exkluzivně nejen stručný a přehledný souhrn všeho, CO, KDE a ZA KOLIK můžete na slavném West Endu vidět, ale také JAK a ZA KOLIK se tam dostat. Předvánoční atmosféra k návštěvě Londýna láká nejen svým nezaměnitelným kouzlem, ale také příznivým počasím, které je obvykle v Británii v tomto období teplejší než u nás.
Ještě poznámka: Povšimněte si počtu divadelních scén na West Endu… Nutně vás musí napadnout, že konkurence je obrovská a ruka trhu neúprosná. Proto se často stane, že i kvalitní muzikál renomovaných autorů v této „divadelní továrně“ neuspěje, což je bohužel případ třeba letošní premiéry muzikálu Legranda, Boublila, Schönberga a Kenta MARGUERITE podle románu Dáma s kaméliemi, který se přes nesporné kvality i dobré kritiky udržel na repertoáru pouhé tři měsíce. Z těchto důvodů se čím dál častěji i známí tvůrci snaží představit svá díla nejprve mimo Broadway a West End, ať už v Německu, v případě Franka Wildhorna v Praze a stále častěji také v Japonsku nebo korejském Soulu.
Byť se zdá, že je současný West End v tvůrčí krizi, neboť noví autoři se na něj těžko dostávají a renomovaní jsou jen zřídka schopní přijít s něčím opravdu novým, nabídka se zdá být více než pestrá a přináší jak léty osvědčené tituly, tak i několik novinek. Bohužel se zdá, že všichni se nyní snaží napodobit komerční úspěch show typu Mamma Mia! a Dirty Dancing, které jsou zejména lákadlem pro turisty…
Nicméně, Londýnská scéna má zejména díky skvělým hereckým a pěveckým výkonům stále punc nejvyšší kvality, takže v klidu vybírejte… Náš přehled uvádí vždy název muzikálu, jméno divadla a cenové rozpětí vstupenek.

U leteckých dopravců uvádíme orientační ceny a vždy jsme postupovali podle stejného klíče – nabídka se týká měsíce PROSINCE, obsahuje cenu za zpáteční let + veškeré povinné taxy a poplatky /kromě příplatků za odbavená zavazadla a platbu kartou/ a brali jsme na zřetel i možnost návratu, to znamená, že jsme lety vyhledávali tak, abychom nemuseli v Londýně trávit více než tři noci. Pozornost je třeba věnovat i cílovému letišti v Londýně a jeho dostupnosti do centra.

Současný repertoár West Endu:

WE WILL ROCK YOU – Dominion Theatre
73 – 108€

THE LION KING – Lyceum Theatre
66 – 95€

HAIRSPRAY – Shaftesbury Theatre
62 – 114€

THE PHANTOM OF THE OPERA – Her Majestys Theatre
46 – 99€

STOMP – Vaudeville Theatre
40 – 86€

CHICAGO – Cambridge Theatre
56 – 99€

MAMMA MIA! – Prince of Wales Theatre
67 – 106€

AVENUE Q – Noel Coward Theatre
38 – 90€

LES MISÉRABLES – Queens Theatre
59 –100€

BUDDY – Duchess Theatre
27 –102€

BLOOD BROTHERS – Phoenix Theatre
32 – 94€

BILLY ELLIOT – Victoria Palace
63 – 108€

WICKED – Apollo Victoria
54 – 109€

SPAMALOT – Palace Theatre
56 – 108€

DIRTY DANCING – Aldwych Theatre
68 – 108€

GREASE – Piccadilly Theatre
60 – 100€

NEVER FORGET – Savoy Theatre
66 – 100€

THE WOMAN IN BLACK – Fortune Theatre
49–99€

JOSEPH…. – Adelphi Theatre
99–189€

THE SOUND OF MUSIC – London Palladium
59–119€

Možnosti letecké dopravy do Londýna během prosince 2008:

Ryanair – letiště Stansted, ceny od 1.250 Kč, odletové letiště Brno

Sky Europe – letiště Luton, ceny od 2.140 Kč, v nedávné akci se daly letenky pořídit levněji

EasyJet – letiště Gatwick a Stansted, ceny od 2.490 Kč

ČSA – letiště Heathrow – ceny od 5.990 Kč /za 2.780 Kč lze pořídit stejné služby prostřednictvím sesterské společnosti click4sky, v prosinci bohužel s jedinou možností návratu 31.12., v lednu se termíny dají najít bez problémů/

British Airways – letiště Heathrow, ceny od 7.980 Kč

lustrační foto: Autor článku