Ve víru mnoha domácích muzikálových událostí, zejména brněnského festivalu Dokořán, ve většině divadelních médií zanikla ta světově snad nejvýznamnější – na Broadwayi se jako každoročně v první polovině června udílely prestižní Ceny Tony Awards, divadelní obdoba filmových Oscarů. Slavit mohl zejména britský muzikál BILLY ELLIOT hudebního skladatele a zpěváka Eltona Johna /libreto napsal podle filmového scénáře Lee Hall/, který získal hned DESET Cen Tony, včetně té nejvýznamnější, za nejlepší muzikál. V této nejsledovanější kategorii zvítězil v konkurenci muzikálového Shreka, rockového díla Rock of Ages a hudebního psychodramatu Next to Normal. Letošní předávací show uváděl známý herec Neil Patrick Harris, který sám účinkoval v několika známých muzikálech.

Oceněný muzikál vznikl na motivy filmu z roku 2000 režiséra Stephena Daldryho. Jedná se o drama odehrávající se ve Velké Británii za stávky tamních horníků. Vypráví příběh jedenáctiletého chlapce jménem Billy Elliot, který chce využít svůj baletní talent a to i přes nepřízeň vlastní rodiny. Proto je titulní dětská role zcela mimořádně obtížná nejen pěvecky a herecky, ale také tanečně. Muzikál měl premiéru v roce 2005 na londýnském West Endu, o dva roky později v Austrálii a loni se konečně dostal na Broadway.

Krom nejhodnotnějšího ocenění muzikálu také připadla cena za režii pro Stephena Daldryho, za choreografii pro Petra Darlinga a za vedlejší mužskou roli, kterou si za postavu Billyho otce odnesl Gregory Jbara. Tři chlapci, kteří ztvárnili titulní postavu v tomto divadelním muzikálu, získali Ceny Tony za nejlepší výkon v hlavní muzikálové roli na newyorské Broadwayi. Poprvé v historii se tak o prestižní ocenění dělí všichni herci alternující hlavní postavu, tedy čtrnáctiletý Trent Kowalik a o rok starší David Alvarez a Kiril Kulish, které sál divadla Radio City Music Hall přivítal ovacemi ve stoje. Poněkud překvapivě vyšel naprázdno duchovní otec celého projektu a autor původní hudby Elton John, když v této kategorii uspěl konkurenční Next to Normal.

Cena Tony pro nejlepší znovu uvedený muzikál připadla Vlasům (Hair), kterým dal před 30 lety filmovou podobu česko-americký režisér Miloš Forman. „Toničku“ pro herečku v hlavní muzikálové roli převzala Alice Ripleyová (Next to Normal) a za vedlejší roli v muzikálu byla oceněna Karen Olivová (West Side Story). Ceny Tony Awards uděluje každoročně divadelní křídlo Americké ligy divadel a producentů. Oficiální název zní Ceny Antoinette Perryové podle herečky, režisérky a mecenášky umění, která tuto organizaci za druhé světové války založila.

Foto: David Scheinmann a Alastair Muir