Anděl Páně
Anděl Páně, zdroj HDK

Populární česká filmová pohádka z roku 2005 Anděl Páně získala muzikálovou adaptaci, na kterou se diváci mohou těšit na podzim letošního roku v Hudebním divadle Karlín. Scénář pro muzikálovou adaptaci pochází z pera Lucie Konášové, autorky původního filmového scénáře, hudbu pro nový muzikál složil Ondřej Gregor Brzobohatý, který je rovněž autorem písňových textů. Přímo pro karlínské divadlo napsal již dva autorské muzikály – Legenda jménem Holmes (2018)a Slunce, seno, jahody (2022). Hudbu složil pro muzikály Cyrano (Divadlo Radka Brzobohatého 2014), na kterém pracoval společně s Ľubomírem Feldekem (libreto i texty písní), a Já, Francois Villon (Divadlo Na Jezerce 2012).

Muzikálová adaptace – tvůrčí souznění Lucie Konášové a Ondřeje G. Brzobohatého 

Tvůrčímu propojení Lucie Konášové a Ondřeje G. Brzobohatého však předcházela nečekaná náhoda. „Nápad na muzikálovou adaptaci dnes už kultovní pohádky “Anděl Páně“ vznikl v jednu dobu v hlavě mé i Lucie Konášové, autorky scénáře, nezávisle na sobě. Aniž bychom se předtím znali“, uvádí Ondřej G. Brzobohatý. „Pro mě je tento muzikál doslova vstup do nové řeky. Přišlo to jako nápad shůry, kdy jsem napsala Egonu Kulhánkovi, řediteli Hudebního divadla Karlín, jestli by neměl zájem převést filmovou pohádku Anděl Páně do muzikálové formy. Musím říct, že to okamžitě zazvonilo. Egon Kulhánek mě hned propojil s Ondrou Brzobohatým, který si zrovna s podobným nápadem pohrával“, říká Lucie Konášová. Martin Čičvák, který se ujme režie divadelního představení, dodává: „Anděl Páně je Svatý Grál mezi pohádkami pro děti i dospělé. Myslím, že se nám povedlo postavit naprosto skvělý tým pro přípravu v každém detailu vizuálně a akusticky působivé inscenace, abychom naše děti nezklamali – protože naše děti jsou konsekventní a přísné – rychle odhalí faleš nebo kompromis – nic z toho nechceme dopustit.“  Choreografie se zhostí Ivana Hannichová, o hudební nastudování se postará Kryštof Marek. Sbory nastuduje Sára Bukovská. Scéna je dílem Petra Hlouška a autorkou kostýmů je Linda Boráros. Muzikál bude mít premiéru 26. října 2023 v Hudebním divadle Karlín.

Petronel, Uriáš a Dorotka

V dnes již všeobecně známém příběhu anděla Petronela, který je spolu s čertem Uriášem poslán na Zemi, aby napravoval hříšníky a vyhnul se tak peklu, v roce 2005 zazářili Ivan Trojan a Jiří Dvořák. Jejich role si v muzikálové adaptaci zahrají Ondřej Rychlý v alternaci s Filipem Hořejšem, kteří ztvární postavu Petronela. V roli škodolibého čerta Uriáše se pak diváci mohou těšit na Marka Lamboru s alternujícím Janem Sklenářem. Role Dorotky, kterou v původním snímku hrála Zuzana Kajnarová, se v muzikálové adaptaci zhostí alternující Kateřina Marie Fialová, Kristýna Daňhelová a Ines Ben Ahmed. Do role hraběte byli obsazeni Lukáš Janota v alternaci s Romanem Tomešem; Viktora Javoříka a Petra Vaňka pak diváci uvidí v roli správce. Jako Klíčnice se představí Anna Fialová a Karolína Vágnerová, role Panny Marie se ujme Veronika Khek Kubařová v alternaci s Radkou Coufalovou. Do role Ježíška pak byli obsazeni alternující Filip Procházka, Tobiáš Skružný a Prokop Křenek. V roli Pána Boha, kterého si v původním snímku zahrál Jiří Bartoška, se pak diváci mohou těšit na Jiřího Korna.

Premiéra muzikálu se uskuteční v Hudebním divadle Karlín 26. října 2023.