Ray 1

Muzikál Ray Bradbury’s ‘2116’ s libretem světoznámého spisovatele Raye Bradburyho a Stevea Josephsona a hudbou Johna Hokea se premiérově představí divákům už 18. srpna 2016 na scéně Divadla Semafor v pražských Dejvicích.

Stylizovaný muzikál kdesi na pomezí hudebního, tanečního a fyzického divadla je pestrou mozaikou motivů z tvorby velikána sci-fi žánru Raye Bradburyho (451 stupňů Fahrenheita, Marťanská kronika…), poskládanou ve zcela nový poutavý příběh o putování Stínové show Mr. Marionetta.  Jde o divadelní společnost lidí na útěku, kteří jsou podle Universal Security Agency považováni za teroristy a jsou stíháni z pohledu dnešní doby za zcela absurdní skutky. Zároveň před svými diváky rozehrají malý vánoční příběh o manželském páru Wycherlyových, kteří po čtyřiceti letech soužití hledají novou chuť do života.

Kromě nadčasových témat, jako je vyrovnávání se se stárnutím, realitou a vlastní minulostí, rozvíjí muzikál Bradburyho dystopickou vizi o blízké budoucnosti, v níž se snaha o absolutní politickou korektnost proměnila v technokratickou diktaturu. Zavádí nás do roku 2116, kdy je ilegální odpojit se od sítě, vyprávět pohádky nebo se jen tak procházet. Virtuální svět nahradil veškerou fantazii. Umělci se proto pohybují daleko za hranicí zákona, přesto považují svou joyful anarchy za natolik zásadní, že tráví celý svůj život na útěku.

Charaktery z Bradburyho knih prožívají v tomto díle novou kapitolu svých silných příběhů, které je dovedly k „dezerci“ ze systému. Původ muzikálu lze vystopovat ve více jak 50 let starém Příběhu Wycherlyových, který Ray Bradbury napsal spolu se skladatelem Rayem Hendersonem pro slavný herecký a manželský pár Charlese Laughtona a Elsu Lanchester. Po smrti režiséra Jamese Whalea však celý projekt na dlouhá léta zamrzl. Sám Bradbury nicméně dál toužil po tom, aby muzikál spatřil světlo světa. V roce 2009 se texty a libreto (hudba Raye Hendersona byla v té době dávno ztracena) dostaly do rukou Steva Josephsona, který postupně dodal původní jednoaktovce širší rámec. Přizval ke spolupráci  hudebního skladatele Johna Hokea a společně vytvořili dílo, které by se dalo nazvat esencí vizí a příběhů Raye Bradburyho s ohromujícími pestrobarevnými obrazy a chytlavou hudbou všech žánrů.

Pražské uvedení ve zcela nové inscenaci bude zároveň světovou premiérou nové přepracované finální podoby díla. Hrát a zpívat se bude v anglickém originále.

Ray 2

 

Ray Bradbury’s ‘2116’:

Hudba: John Hoke
Libreto: Ray Bradbury, Steve Josephson
Režie a choreografie: Steve Josephson
Scéna a kostýmy: Aleš Valášek
Pěvecké nastudování: Caryn Stringerová
Asistentka choreografie a co-choreograf: Lucie Holánková
Asistentka režie: Zuzana Holbeinová
Dramaturgie: Ondřej Doubrava
Produkce: Anna Matuszková, Olga Dovnar

 

Osoby a obsazení:

Mr. Marionette / Albert Brock: Tomáš Vaněk
Mr. Wycherly / Professor Faber: Peter Pecha
Mrs. Wycherly / Clarisse McClellan: Michaela HorkáElin Špidlová
Bridebot / Jenny Sequa: Olga LounováLucia Jagerčíková
Groombot / Captain Wilder: Tomáš NovotnýMichael Garamoni (understudy)
Illustrated Man / Blue / US Agent: Ondřej PilnajMichael Garamoni
Yellow: Jakub Rajnoch
Dandelion / Orange: Denisa ŠubrtováZuzana Holbeinová

a další

 

Ilustrační foto: Repro redakce