Během vánočních svátků se také na televizní obrazovce častěji objevují divadelní představení a nejrůznější vánoční a charitativní koncerty.
Už na první vánoční svátek, 25. prosince, zařadila dramaturgie ČT2 do programu slavný muzikál My Fair Lady, přesněji řečeno jeho filmovou podobu z roku 1964. Jedna z nejpovedenějších filmových adaptací z muzikálového repertoáru získala ve své době osm Oscarů včetně ceny za režii pro George Cukora. Andrey Hepburn v hlavní roli Elizy Doolittlové kupodivu na cenu nominována nebyla, snad proto, že byla většina jejího zpěvu dabována zpěvačkou Marni Nixonovou. Dále ve filmu hraje a zpívá Rex Harrison, Stanley Holloway, Wilfrid Hyde-White, G.Cooper a řada dalších.

Dvacátá hodina rovněž na ČT2 patřila skvělé divadelní hře Maškaráda čili Fantom Opery v nastudování Divadla v Dlouhé. Jedná se o jevištní adaptaci románu Terryho Pratchetta, který se inspiroval slavným muzikálem A.L.Webbera. Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová, největší čarodějky Zeměplochy, se tentokrát vypraví do ankh-morporkské Opery, kde pobíhá šílený Duch a mrtvoly padají z provaziště jako mouchy. Ale „šou musí pokračovat“! Brilantní komedie získala hlavní cenu na Grand festivalu smíchu v Pardubicích v roce 2006 a stále se drží na repertoáru. V hlavních rolích vystupují N.Vicenová, J.Pokorná, H.Dvořáková, M.Táborský a J.Vondráček.

V pravé poledne se dnes rozezní opět na ČT2 nejslavnější opereta Johanna Strausse Netopýr (pro redaktory Blesk TV Magazínu – není to česká, ale vídeňská opereta…). Televizní inscenace vznikla v roce 1981 v režii Františka Filipa jako součást operetní sérii té doby, kdy známé herce ve zpěvních číslech dabovali významní operní a operetní pěvci. Tak v Netopýrovi Eisensteina hraje Josef Abrhám, ale zpívá Leo Marian Vodička, o ženské hlavní role se dělí Hana Maciuchová s Janou Jonášovou a K.Macháčková s M.Blahušiakovou atd.

Především muzikálovým umělcům bude patřit hlavní vysílací čas na ČT2. Ti nás pozvou 26. prosince na benefiční koncert do kongresového sálu pražského hotelu Clarion ve prospěch nadačního fondu Neslyšících. Těšit se můžete na hvězdy pražského i brněnského muzikálového nebe – zpěvačky Radku Fišarovou, Janu Musilovou, Hanu Holišovou a herce Ondřeje Veselého. Pod taktovkou J.Chalupeckého umělce doprovodí Český národní symfonický orchestr a moderování se ujme Jan Vala.

Do divadla se prostřednictvím televize ale můžete vypravit i v následujících dnech. Už zítra po poledni uvede ČT2 nejznámější operu J.B. Foerstera EVA k 150. výročí narození tohoto významného českého skladatele (nar. 30.prosince 1859). Hned ve 14:50 můžete sledovat na stejném programu závěrečný díl osmidílného seriálu o historii divadla Semafor.
Hudební divadlo nás neopustí ani na Silvestra. Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří mohou poslouchat rakouské televizní stanice, hned po ránu můžete zhlédnout na ORF2 dvě skvělé operety: Vídeňskou krev Johanna Strausse a Hraběnku Maricu Emmericha Kálmána. Pokud jste odkázáni na české vysílání, uvede pro vás ČT2 ve 14:25 dokument ABBA: Mamma Mia! Story.
Příznivcům krásných melodií a opery pak bude patřit novoroční večer, kdy uslyší na ČT2 ve 20:00 záznam slavnostního koncertu VERDI GALA z Kongresového centra v Praze. Nejznámější předehry a sborové scény Giuseppe Verdiho zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení V.Válka, spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem P.Fialou.

Přestože podle našeho názoru období Vánoc a Silvestra přímo vybízí k návštěvě živého divadelního představení, jak patrno, i v televizní nabídce lze najít několik pozoruhodných titulů.

Foto:
1) Filmový plakát k My Fair Lady
2) Snímek ze soukromého archivu Hany Holišové, kterou dnes můžete vidět spolu s dalšími účinkujícími v záznamu benefičního koncertu Podepsáno srdcem