MŮŽEŠ MÍT HVĚZDY Z USA
TO VŽDY DIVÁK ZAPLESÁ
MŮŽE V TOM HRÁT MADONNA NEBO BRAT PITT
JE TO BÍDA, Ó MEIN GOTT
ANI BŮH ČI KAREL GOTT
NEODVRÁTÍ TVŮJ BANKROT
POKUD NEHRAJE V TOM ŽID!

Jak vidno z drobné, uznávám, že z kontextu vytržené ukázky, Monty Python’s SPAMALOT si nebere servítky a pořádně propere nejen artušovskou legendu, ale také hvězdné manýry muzikálové Broadwaye (a možná i Prahy…).
Uvedení tohoto titulu v české premiéře na jevišti historické budovy Velkého divadla v Plzni v režii Romana Meluzína, choreografii Pavla Strouhala a pod taktovkou dirigentů Jiřího Petrdlíka a Pavla Kantoříka je považováno na událost letošní divadelní sezony. Kultovní muzikál se v Plzni objeví díky spolupráci plzeňského divadla s producentem a překladatelem Adamem Novákem. Ten přitom humor britských Monthy Pythonů považuje za podobně originální a nenapodobitelný, jako v našich zeměpisných šířkách domácích Cimrmanů.

Slavná britská komediální skupina Monty Python vznikla v roce 1969 a proslavila se zejména pětačtyřicetidílnou sérií skečů Monty Pythonův létající cirkus, kterou 4 sezony vysílala BBC. Formace má na svém kontě rovněž pětici filmů, z nichž jeden se jmenuje Monty Python a Svatý Grál. Ten vypráví s pověstným nadhledem naruby obrácenou legendu o králi Artušovi, jenž putuje Británií, aby shromáždil nejlepší rytíře a přivedl je na hrad Camelot. Když tyto nejudatnější bojovníky mnoha legend vybere, zjeví se mu Bůh a pověřuje jej úkolem najít Svatý Grál. Vydávají se tedy na cestu za touto relikvií, během níž se setkávají s řadou podivných překážek a bizardních postav, aby nakonec dospěli k velkolepému a překvapivému konci…

Podle tohoto filmu vznikl skvěle napsaný muzikál Spamalot, který měl premiéru v lednu 2005 v Chicagu a hned následně 17.března téhož roku na Broadwayi. Původní broadwayské představení, režírované Mikem Nicholsem, získalo tři ocenění Tony Awards včetně Tony za nejlepší muzikál sezóny 2004-2005. Produkce vydržela v New Yorku až do loňského ledna a počet repríz se zastavil na čísle 1574. Stejně jako ve filmu se i tady jedná o velice neuctivou parodii na legendu o králi Artušovi. Rozdíl spočívá v tom, že divadelní adaptace si bere na mušku také broadwayské muzikálové produkce a jejich manýry. Z Ameriky zamířil Spamalot na londýnský West End /premiéra 17.října 2006/, posléze pak do Austrálie, Barcelony a německého Kölnu. V Plzni tedy budeme mít zcela nevídanou příležitost zhlédnout tento hit v české premiéře pouhých pět let po prvním uvedení v Americe.

Řekli o muzikálu:
“Nejlepší muzikál od ´Smrti obchodního cestujícího´” (New York Tribune)
„Konkurenci to rozhodně neohrozí “ (The New Yorker)
“Urážející” (The Economist)
“Ty brďo!” (Pouliční žebrák na rohu Západní 44.-té ulice a 8.-mé Avenue)

Eric Idle – John Du Prez: Monty Python’s SPAMALOT

Režie: Roman Meluzín
Překlad: Adam Novák
Choreografie: Pavel Strouhal
Dirigenti: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Ivana Brádková
Dramaturgie: Jiří Untermüller
Sbormistr: Kateřina Studentová

Osoby a obsazení:
Král Artuš: Jiří Untermüller
Sir Robin, 1. strážce, Bratr Maynard: Radek Štědronský Shejbal
Sir Lancelot, Francouzský posměváček, Rytíř Ni, Kouzelník Tim: Jan Kříž
Patsy, 2. strážce: Jan Kaštovský
Sir Galahad (Dennis), Otec prince Herberta: Roman Říčař
Sir Bedevere, Matka Dennise Galahada, Concord: Bronislav Kotiš
Jezerní dáma: Dasha
Historik, Ještě žijící Fred, Francouzský strážný, Potulný zpěvák, Princ Herbert: Zbigniev Kalina
Company a Karel Gott

Premiéra 6. března 2010 v 19:00 na scéně Velkého divadla DJKT Plzeň.

Foto: Pavel Křivánek

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň