Srdce muzikálových fanoušků jistě zaplesá – na trh se dostává naprosto výjimečné album z pozůstalosti již nežijícího českého geniálního hudebního skladatele Karla Svobody, které vydává nakladatelství EMI / Virgin.
CD se čtyřiadvaceti objevenými písněmi spatřilo světlo světa zejména díky aktivitě syna Petra a vychází symbolicky u příležitosti 3. smutného výročí tragického skonu tohoto velikána české pop music. Na nikdy nevydaných nahrávkách sám autor zpívá například prapůvodní verze písní z muzikálu Dracula, ale k největším trhákům alba nejspíš budou patřit písně z nikdy nerealizovaného muzikálu Marie Antoinetta a popové opery Rasputin, na které Karel Svoboda pracoval se slavným německým libretistou Michaelem Kunzem (Elisabeth, Rebecca, Tanec upírů, Mozart…). Z prvně jmenovaného díla je na CD pět originálních písní, z Rasputina pak čtyři. Kromě samotného Karla Svobody, který se představuje nejen jako skladatel, ale také interpret (klavírista a zpěvák), v nahrávkách uslyšíte ještě hlasy Petra Koláře a Daniela Hůlky.

Slavnostního křtu v pražském K.U. Baru se kromě syna Petra a bývalé manželky Venduly zúčastnila celá řada přátel Karla Svobody – například Daniel Hůlka, Oldřich Lichtenberg či Jiřina Bohdalová. Album pak pokřtil zpěvák Petr Kolář, který se neubránil dojetí:
“Jsem velice rád, že jsem mohl toto CD pokřtít. S Karlem jsem nějaký čas strávil, viděl ho při práci a byl to hudební génius. Tato deska by neměla chybět ve sbírce lidí, kteří mají jeho hudbu rádi,“ prohlásil Kolář. Prozradil také, že Svoboda byl mužem, který mu otevřel dveře do hudebního světa a dal mu příležitost. “Chtěl bych mu vzkázat, že mu za všechno strašně moc děkuji,“ dodal.
Jiřina Bohdalová navázala, že Karla Svobodu obdivovala a jen lituje, že se jí neozval, protože by mu sebevraždu určitě rozmluvila…
Petr Svoboda prohlásil, že původně chtěl vydat kompilaci jen pro rodinu a přátele:
„Poslouchal jsem věci, které jsem měl od táty a zjistil jsem, že mezi nimi je spousta materiálu, který nebyl nikdy vydaný a spousta věcí, které mě zasáhly přímo do srdce,” uvedl pro agenturu Mediafax. „Hodně lidí mi říkalo, že je to skvělé, a že by to mělo slyšet více lidí. A tak se zrodil nápad album Já tu stojím dál vydat regulérně,“ upřesnil Svoboda.

Na CD Já tu stojím dál naleznou posluchači tyto písně:

DRACULA
Tenhle bílej měsíc
Předehra
Smilování
Vstaň, bratře můj
Černí rytíři
Prokletí
Plynutí času
Vím, že jsi se mnou
Džber a kord
Chorovod krutosti
Smrt
Milování
Šílený valčík
Jsi můj pán

GOLEM
Prosba

MARIE ANTOINETTA
Marie Antoinetta 1
Marie Antoinetta 2
Marie Antoinetta 3
Marie Antoinetta 4
Marie Antoinetta 5

RASPUTIN
Před popravou
Sibiř
Krev
Mše

Foto: Archivní snímek Karla Svobody (zdroj www.karel-svoboda.cz) a přebal CD Já tu stojím dál