Zahajovací koncert abonentní řady B1 Plzeňské filharmonie patří tento čtvrtek 8.10. od 19 hodin v Měšťanské besedě v Plzni Janáčkově filharmonii Ostrava, kterou řídí její nový šéfdirigent Heiko Mathias Förster. Ostravští filharmonici zahrají Žárlivost Leoše Janáčka, Koncert pro klavír a orchestr č. 4 Bohuslava Martinů, v němž se jako sólista představí vynikající pianista Ivo Kahánek. Závěr programu bude patřit Symfonii č. 1 D dur „Titan“ Gustava Mahlera.

Janáčkova filharmonie Ostrava je jedním z nejvýznamnějších českých orchestrů. V zahraničí chce propagovat českou hudbu, jejíž interpretace je hlavní doménou orchestru, v sídelním městě chce publiku představovat nejlepší a nejzajímavější světová díla v podání špičkových sólistů a dirigentů. Počátky historie orchestru spadají do období první republiky a velký rozvoj zaznamenává v padesátých letech minulého století. Nejvýznamnější hudební aktivitou po první světové válce je vedle českého operního souboru byl právě stálý symfonický orchestr. V roce 1929 vzniká jako rozhlasové těleso a stává se důležitou součástí československého hudebního dění. Za skutečný počátek existence stávajícího tělesa je třeba považovat až rok 1954, kdy vzniká Ostravský symfonický orchestr, který vedl Otakar Pařík. Od roku 1962 vystupuje pod názvem Státní filharmonie Ostrava (řídil ji tehdy Václav Jiráček) a v roce 1971 pod vedením dlouholetého šéfdirigenta Otakara Trhlíka získává svůj dnešní název Janáčkova filharmonie Ostrava. V současné době je na interpretačním projevu orchestru nejvíce znát vliv dvou významných šéfdirigentů posledních let, jimiž byli Christian Arming a Theodore Kuchar, opomenout ovšem nelze ani Petra Vronského. Od roku 2014 je šéfdirigentem meklenburský rodák Heiko Mathias Förster,který vystoupí v Plzni.

Vynikající mladý klavírista Ivo Kahánek si získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby. V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.). Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Tam v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 Inkantace Bohuslava Martinů, živě přenášený televizí a rádiem BBC i českou stanicí Vltava. Tento kritikou oceněný debut nabízí německé vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Není divu, že si Ivo Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. Mladý klavírista se stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Filharmonií Essen, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha jinými. V roce 2015 ho čeká mj. koncertní turné po Japonsku s Klavírním koncertem b moll P. I. Čajkovského, vystoupení na mezinárodních festivalech Styriarte Graz (Rakousko) a Dresdner Festspiele (s Dvořákovým triem), Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl a koncerty v Itálii, Německu, Dánsku, Polsku a České republice.