Svět starého c. k. Rakouska a Číny znovu ožije v sobotu 10. října 2015 od 19 h v DK Metropol v proslavené operetě Země úsměvů odehrávající se kolem roku 1910 ve Vídni a Pekingu. Krásné Lehárovy melodie i dnes navozují rafinovanou orientální atmosféru, plnou nekonečné milostné touhy. Pro hlavní hrdinku, Vídeňanku Lízu, ovšem jen do okamžiku, kdy zjistí, že její choť, čínský následník trůnu, musí podle dávného rituálu přijmout do rodiny další čtyři manželky…

Franz Lehár, pokračovatel vídeňských operetních mistrů, jako byl Johann Strauss ml., Franz von Suppé a Karl Millöcker, proslul jako skladatel “operet v moll”. Tím, že jeho poslední operetní díla nekončila happy-endem, v podstatě předznamenal muzikálovou vlnu, která vynesla, alespoň v Americe, nový divadelně hudební žánr na vrchol popularity ještě za jeho života. Zatímco ze skladatelova prvního období zábavných operet se nejlépe prosadila Veselá vdova a Hrabě Luxemburg, později sklízel úspěchy s vážnější Giudittou a Zemí úsměvů /v originále Das Land des Lächelns/. Tu sám považoval za vrchol svého díla: “ „Tato opereta je mým nejzdařilejším dílem, které jsem dosud napsal. Z hlediska divadelního působení převýší Veselou vdovu. Toto dílo je korunou mé celoživotní práce,“ prohlásil kdysi.

I Lehár podlehl ve 20.letech minulého století obrovské módě všeho orientálního, od vykládaných stolečků přes lampióny až po inspiraci uměleckými tématy. Romantická opereta, bohatá na melodie plné citu a jemné erotiky, je operetou s idealizovaným pohledem na exotickou Čínu. Poprvé byla uvedena 9. února 1923 ve Vídni pod názvem Žlutá kazajka. Protože se nedočkal typického „lehárovského“ úspěchu, byla stažena z repertoáru. Skladatel se obrátil na dvojici libretistů Ludwiga Herzera a Fritze Löhnera-Bedu, aby původní libreto Victora Leóna přepracovali. Ti téma lásky čínského prince Su-Čonga k Evropance Líze přepsali ve vábivý příběh se slzavým koncem, který se dočkal bouřlivého přijetí už během své premiéry v přepychovém berlínském divadle Metropol v říjnu 1929 a od té doby se na světová jeviště pravidelně vrací.

„Opereta Země úsměvů by mohla mít slogan: ‚Co je exotické, je i erotické‘, jak praví jedna z postav v libretu – ale jen do chvíle, kdy hlavní hrdinka Vídeňanka Líza zjistí, že by nebyla jedinou manželkou hlavního mužského hrdiny. V mládí často trpíme primárními erotickými vzněty, ale jedna věc je zamilovat se a druhá opravdu milovat. Není projevem opravdové lásky velkomyslnost, která dokáže dát partnerovi svobodu? To je důležité téma, které leželo Lehárovi na srdci, když komponoval netradiční operety s ‚rozchodnou láskou‘,“ říká dramaturg František Řihout.

Země úsměvů, uváděná v Jihočeském divadle už počtvrté, slibuje díky scéně Jaroslava Milfajta a kostýmům Tomáše Kypty opět „výpravnou podívanou“. Slibné je i prvotřídní pěvecké obsazení v čele s mnohonásobnou laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Franze Lehára Oľgou Bezačinskou v hlavní ženské úloze, v alternaci s Gabrielou Kopperovou. „O divácké oblíbenosti každé operetní inscenace rozhoduje obsazení hlavní mužské tenorové úlohy. V naší Zemi úsměvů dají zejména ženské části publika ‚svá srdce‘ opravdu charismatičtí Josef Moravec a Martin Šrejma, kteří ztvární roli následníka čínského trůnu Su-Čonga,“ dodává Řihout. Pod režií je podepsána Dagmar Hlubková, autorem hudebního nastudování je Jan Bubák a baletní choreografii vytvořil Béla Kéri Nagy.

Premiéra 10. října 2015 v DK Metropol České Budějovice

Foto: Michal Siroň, Jihočeské divadlo