The Bodyguard, foto: Hudební divadlo Karlín

Hádanka, který že nový světový titul přinese divadelní sezona 2022/23 do Hudebního divadla Karlín, je rozluštěna. Půjde o muzikál The Bodyguard, nebo-li Osobní strážce. Premiéra se uskuteční 23. března 2023.

Romantický muzikál vznikl podle stejnojmenného filmového hitu z roku 1992 s Kevinem Costnerem a Whitney Houstonovou v hlavních rolích. Hlavní roli Rachel v Praze ztvární Eva Burešová v alternaci s Terezou Maškovou, osobního strážce Franka Farmera Hynek Čermák. V dalších rolích se objeví Dasha, Filip Kaňkovský, David Suchařípa nebo Richard Genzer. Kromě písní známých z filmového soundtracku, jako jsou třeba I Will Always Love You, I Have Nothing nebo I’m Every Woman zazní i další skladby, které byly do divadelního muzikálu přidány.

Muzikál, v němž autor libreta Alexander Dinelaris a scénárista Lawrence Kasdan dali, oproti filmu, více vyniknout hlavní ženské postavě Rachel Marron, měl premiéru v Adelphi Theatre v londýnském West Endu 5. prosince 2012. Dodnes jej, kromě West Endu, mohli vidět diváci téměř po celém světě, mj. ve Spojeném království, Irsku, Monaku, Nizozemsku, Německu, Rakousku, Španělsku, Spojených státech Amerických, Kanadě, Číně, Jižní Korei, Japonsku aj. a v neposlední řadě i na Slovensku v nedávné bratislavské premiéře.

Volba nového titulu je podle ředitele HDK Egona Kulhánka kombinace mnoha faktorů, které začínají tím, jestli je titul volný a zajímavý pro české publikum. Připouští, že v případě výběru The Bodyguard hrál roli i úspěch filmu Osobní strážce, který měl v českých kinech premiéru v roce 1993. Podle Unie filmových distributorů zaznamenal téměř 688.000 diváků a tržby přibližně 14 milionů korun. „Víme, že český muzikálový divák je nejkonzervativnější muzikálový divák na světě, takže se nám tento titul jeví jako vhodný,“ řekl ředitel Kulhánek. HDK uvede muzikál v českém překladu v režii Antonína Procházky a s písňovými texty Adama Nováka. 

Tvůrčí tým:

Překlad a texty písní: Novák Adam

Hudební nastudování: Kumžák Martin

Režie: Procházka Antonín

Sbormistr: Bukovská Sára

Choreografie: Hannichová Ivanka

Kostýmy: Horáčková Hořejší Michaela

Scénograf: Černý Martin

Světelný design: Dautovský Pavel

Zvukový design: Ackermann Petr

Osoby a obsazení:

  • Rachel Marron: Burešová Eva , Mašková Tereza
  • Frank Farmer: Čermák Hynek
  • Nicki Marron: Dasha, Hatalová Natália
  • Spy Spector: Ratajský Denny, Hes Oskar
  • Bill Devaney: Nečas Pavel, Suchařípa David
  • Tony Scibell: Genzer Richard
  • The Stalke: Sklenář Jan, Kaňkovský Filip
  • Fletcher: Moulis Jan, Freja Tobiáš