Světoznámý muzikál Evita se vrací do Prahy. Stane se tak už 19. února tohoto ruku, kdy nesmrtelné dílo hudebního skladatele Andrewa Lloyda Webbera a textaře Tima Rice nastuduje ve Studiu Dva režisér Ondřej Sokol. V titulní roli vystoupí pražská muzikálová hvězda Monika Absolonová, dále se mohou diváci těšit na Karla Rodena (Perón), Petera Strenáčika (Che) či Ondřeje Izdného (Augustin Magaldi). Zpívat se bude v přebásnění Michaela Prostějovského, hudební nastudování má na starosti Kryštof Marek. V Praze měla Evita českou premiéru v Divadle Spirála 29. srpna 1998 v produkci společnosti Musical s.r.o. po několika odkladech, které zapříčinil mimořádný divácký zájem o předchozí Jesus Christ Superstar. Letošní 19. únor se tak stane s trochou nadsázky “českým dnem Andrewa Lloyda Webbera” – krom zmíněné Evity bude mít v Ostravě premiéru také Sunset Boulevard.

Psal se rok 1973 a Lloyd Webber s Ricem už měli za sebou úspěšné muzikálové produkce The Likes of Us /1965/, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (1968) a zejména Jesus Christ Superstar, když Rice objevil příběh manželky argentinského diktátora. Byl jím od prvopočátku nadšen, neboť nová „superhvězda“, tentokrát dokonce v hávu atraktivní ženy, byla přesně tím, co potřeboval. Příběh o novodobé Popelce, která se z prosté dívky vypracovala až na vrchol společenského života, než podlehla zákeřné nemoci v pouhých třiatřiceti letech, měl všechny atributy pozdějšího trháku. Lloyd Webberovi se do této látky zprvu příliš nechtělo – pracoval právě s Alanem Ayckbournem na muzikálu Jeeves a Evita mu nebyla ani jako osobnost příliš sympatická. Když ale Jeeves propadl, nakonec na spolupráci Riceovi kývl. Dohodli se na podobném schématu, jako v případě úspěšného Ježíše, tedy na formě moderní opery bez dialogů. Nutno dodat, že Rice s historickým tématem naložil velmi volně a řada scén neodpovídá skutečnosti. Přesto vznikl příběh mimořádně jímavý a poutavý.

Hudebně se dílo odchýlilo od rockové formy Ježíše směrem k středněproudému rockpopu, zároveň větší prostor dostal tanec. Některými produkcemi je Evita dokonce označována jako „taneční muzikál“. Autoři nejprve zabodovali singlem Don’t Cry For Me Argentina, se kterým se vyšplhali až na vrchol britské hitparády TOP 20. Pak vydali Evitu jako dvoualbu s názvem Evita – Opera podle životního příběhu Evy Perónové /1919-1952/. Opět zvolili postup osvědčený u Ježíše, kdy nahrávka předcházela jevištnímu uvedení. Toho se muzikál dočkal v roce 1978 v londýnském Prince Edward Theatre v režii Harolda Prince s Elaine Paige v titulní roli. Přes skeptické hodnocení renomovaných kritiků se počtem 2913 repríz stal nejúspěšnějším muzikálem přelomu 70. a 80.let a mimo jiné získal v roce 1980 i sedm prestižních cen Tony. Od roku 1979 se úspěšně hrál také na Broadwayi a pak již v řadě měst po celém světě. Opomenout nemůžeme ani velmi populární filmovou verzi Alana Parkera s Madonnou a Antoniem Banderasem /Che/ v hlavních rolích z roku 1996. Pro tu oba autoři dopsali nový hit „You Must Love Me,“ který od té doby povětšinou zaznívá i v nových divadelních produkcích.

Tim Rice, Andrew Lloyd Webber: EVITA

české přebásnění: Michael Prostějovský

režie: Ondřej Sokol
hudební nastudování: Kryštof Marek
choreografie: Renáta Suchánková
scéna: Adam Pitra
kostýmy: Kateřina Štefková
asistent hudebního nastudování, sbormistr, korepetice: Sára Bukovská

V hlavních rolích:

Eva Duarte de Perón: Monika Absolonová
Che: Peter Strenáčik
Juan Perón: Karel Roden
Augustino Magaldi: Ondřej Izdný
Perónova milenka: Veronika Vyoralová

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal