Chystá se Ježíš, Company i Dracula. A v souvislosti s Rokem české hudby uvede všechny opery Bedřicha Smetany

Divadlo J. K. Tyla v Plzni představilo novou sezónu 2023/24. Uvede v ní v premiérách 5 oper, 5 činoher, 2 muzikály a 3 balety – celkově tedy uvidí diváci v historickém Velkém divadle a na scénách Nového divadla 15 nových inscenací. Na repertoáru zůstane dalších 41 titulů, které ještě doplní 4 obnovené premiéry pohádek, oblíbené koncerty Jsme muzikál!, Steinway gala a Balet Gala, komorní matiné a uvedení vítězného muzikálu 3. ročníku soutěže INTRO. Nadcházející sezónu zahájí symbolicky již po osmé Průvod Vendelín 5.září a ukončí produkce v lochotínském amfiteátru, kde bude provedena opera Bedřicha Smetany Libuše a muzikál Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese Dracula.

tiskovka DJKT, zdroj DJKT
zdroj DJKT

Opera

První premiérou nové sezóny bude opera Julese Masseneta Manon, druhou La clemenza di TitoWolfganga Amadea Mozarta, jenž byl napsán pro slavnosti spojené s korunovací Leopolda II. za českého krále. „Touto operou poukazujeme na málo uváděný klenot Mozartovy operní tvorby, který byl podobně jako Don Giovanni psán pro Prahu,“ vysvětluje šéf souboru opery Jiří Petrdlík a poukazuje tak na spojitost Mozartovy opery s Rokem české hudby, který připadá právě na nadcházející sezónu – rok 2024. Další operní premiéry už proto přinesou české tituly. Na jaře se na Malé scéně třikrát odehraje inscenace komorní opery o životě Boženy Němcové Jsem kněžna bláznů skladatelky Lenky Noty. V dubnu uvede DJKT novou inscenaci Hubičky Bedřicha Smetany a v červnu se po delší pauze vrátí na plzeňskou scénu Julietta aneb Snář Bohuslava Martinů.  V rámci projektu Noc s operou zazní v lochotínském amfiteátru Smetanova Libuše.

Muzikál DJKT v sezóně 2023/24

Nadcházející muzikálová sezóna v Plzni bude rokem velkých derniér a velkých premiér. Končí inscenace Billy Elliot, Sweeney Todd, Elisabet, Sunset Boulevade, American Idiot a Něco shnilého. Ale objeví se nové tituly. A nebude se jednat o nic menšího, než o legendární dílo slavné autorské dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice – Jesus Christ Superstar. Jeden z nejznámějších muzikálů vůbec se na plzeňské Nové scéně představí v režii Lumíra Olšovského. „Do Plzně se kultovní rockový muzikál dostává po více než 50 letech od svého vzniku a téměř třiceti letech od prvního českého uvedení v pražské Spirále. Od této inscenace se ale bude zásadně lišit – chceme jít zcela novou cestou,“ zdůrazňuje šéf muzikálu DJKT Lumír Olšovský.

Druhým premiérovým titulem souboru bude celosvětově úspěšná brilantní komedie Company proslulého muzikálového tvůrce Stephena Sondheima, spoluautora titulů jako West Side Story nebo Sweeney Todd, kterou DJKT uvede v české premiéře. Diváci se mohou těšit na chytrý a zábavný příběh upřímně nahlížející na partnerské vztahy. Úplný závěr sezóny bude podruhé v lochotínském amfiteátru patřit i souboru muzikálu, který uvede jeden z nejúspěšnějších domácích muzikálů – Draculu a připojí se tak k Roku české hudby. Jak potvrdil Lumír Olšovský, Dracula by měl být později uveden také na scéně DJKT jako repertoárová inscenace.

Obnovené premiéry, další projekty…

Obnovených premiér se dočkají 4 pohádky – operní Kocour v botách, hravá činohra 1 × 6 pohádek ve spolupráci s DDD (Divadelní dramatická dílna), taneční zpracování příběhu o Malé mořské víle a muzikál pro celou rodinu Plzeňský pověsti.

Rok české hudby v DJKT

Rok české hudby připadá na letopočty zakončené čtyřkou. Od roku 1924 připomíná každých deset let významná výročí osobností české hudby. Letos připadá na dvousté výročí narození Bedřicha Smetany a zároveň připomíná 140 let od jeho úmrtí. DJKT proto plánuje během roku 2024 uvést celý cyklus Smetanových oper. Přímo z repertoáru plzeňského divadla se jedná o Prodanou nevěstu, Dalibora, Hubičku, Čertovu stěnu (premiéra je připravována na říjen 2024) a Libuši, která bude součástí Noci s operou. Branibory v Čechách, Dvě vdovy a Tajemství do Plzně přiveze Národní divadlo moravskoslezské. K Roku české hudby odkazují nejen Smetanovy opery, ale i další inscenace oper českých autorů z repertoáru DJKT – Armida A. Dvořáka, Věc Makropulos L. Janáčka, Quo vadis S. Bodorové, Česká mše vánoční J. J. Ryba – a mimořádné akce a koncerty, například celý cyklus matiné operního souboru, únorový koncert Steinway Gala nebo Rejchovo Requiem plánované na podzim 2024 v katedrále sv. Bartoloměje.

K Roku české hudby se připojí i ostatní soubory; muzikál nastudováním Draculy a uvedením vítězného muzikálu ze 3. ročníku soutěže INTRO. Operní a činoherní soubor spojil své síly v inscenacích Radúz a Mahulena Julia Zeyera a Josefa Suka a uvede znovu melodramy J. Bendy Medea a Ariadna na Naxu. Soubor baletu má na své repertoáru již několik sezón původní taneční adaptací komedie Zkrocení zlé ženy českého skladatele Jana Kučery a nově nastuduje Špalíček Bohuslava Martinů (premiéra listopad 2024).