Tisková konference k nové divadelní sezoně, foto: DJKT Plzeň

Divadlo J. K. Tyla přinese v 155. sezóně stálého českého divadla v Plzni 21 nových inscenací. Diváci se mohou těšit na široce rozvrstvenou nabídku, jež zahrnuje tituly klasické, například Carmen, My Fair Lady, Brouk v hlavě či balet Korzár, české i světové premiéry, dramata, komedie a pohádky pro nejmenší. Repertoár divadla doplní celá řada mimořádných a doprovodných akcí v čele s šestým ročníkem projektu Noc s operou.

Divadlo J. K. Tyla spolu se zástupci nejrůznějších plzeňských kulturních organizací, spolků a škol symbolicky otevře nadcházející sezónu 4. září šestým ročníkem Průvodu Vendelín, který vyvrcholí rozmanitým programem na náměstí Republiky. Jednou z prvních mimorepertoárových akcí divadla bude 20. října 2019 ve Velkém divadle mezinárodní koncert Bílý akát, při kterém sólisté opery a muzikálu DJKT společně se sólisty Oděského akademického divadla hudební komedie zazpívají skladby z klasických operet a českých muzikálů. V listopadu se divadlo zapojí do oslav výročí sametové revoluce. V témže měsíci se diváci také mohou těšit na koncert Pavly Břínkové a Jana Ježka s názvem Souznění. Plzeňské divadlo bude opět spolupořadatelem Mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň a součástí celoevropských akcí Noc divadel a Noc literatury, bude pokračovat v projektech Literární kavárna, Tančíme s Malou mořskou vílou, uspořádá třetí ročník muzikálového festivalu Na scénu!, speciální vánoční reprízu opery Iris, veselá silvestrovská představení, výjimečný koncert Jsme muzikál! 70 a řadu dalších událostí a doprovodných akcí. Závěr sezóny bude opět patřit projektu Noc s operou, který 26. června 2020 v Amfiteátru Lochotín představí Verdiho významnou operu Macbeth.

V nové sezóně obohatí stávající muzikálový repertoár 4 nové inscenace a speciální galakoncert k příležitosti výročí 70 let od uvedení prvního muzikálu v Plzni s názvem Jsme muzikál! 70, který se uskuteční ve třech reprízách na jaře 2020 a který bude doplněn o tematicky spjatou výstavu. První premiérou souboru bude velkolepá inscenace o rakouské císařovně Sisi – Elisabeth se Soňou Hanzlíčkovou Borkovou v titulní roli. Následovat bude punkrockový muzikál American Idiot, vytvořený podle stejnojmenného alba americké kapely Green Day. „Vzhledem k tomu, jak známé jsou písničky kapely Green Day, budeme muzikál uvádět v angličtině s českými titulky. Chceme, aby si fanoušci mohli pořádně zařádit, takže hlediště Malé scény upravíme tak, aby vznikl prostor na sezení i na stání,“ upozorňuje Lumír Olšovský. Květnová premiéra přinese jedno z nejklasičtějších děl muzikálové historie, My Fair Lady, a celý repertoár doplní obnovená premiéra Muzikantské pohádky na Malé scéně DJKT.

Po úspěchu Muzikálových matiné v minulé sezóně, připraví soubor další čtyři dopolední koncerty, ve kterých se postupně se svými hosty představí Kateřina Chrenková Falcová, Eva Staškovičová, Roman Krebs a Lukáš Ondruš. V závěru sezóny proběhne již třetí ročník festivalu muzikálových nadějí Na scénu!, který opět nabídne pestrý program a širokou škálu doprovodných kurzů a workshopů vhodných pro profesionály i veřejnost.

Na muzikál? Do Plzně! – to je heslo projektu, za jehož myšlenkou stojí šéf souboru muzikálu. „Zájem o naše muzikály se roznesl po Praze i jiných koutech republiky a lidé se začali ptát, jak se sem dostat. Uvědomuji si, že často takové plány ztroskotají na časové náročnosti vyhledávání spojů, ubytování, vhodných termínů…, proto produkční muzikálu pomůže všem zájemcům zařídit návštěvu divadla se vším všudy, od zajištění vstupenek, vyhledání vhodných spojů až po případnou rezervaci ubytování. Naši diváci mohou využít slevu na ubytování v našem partnerském hotelu Central, která činí 20 %,“ přibližuje projekt Lumír Olšovský.

Tisková konference k nové divadelní sezoně, foto: DJKT Plzeň

Ostatní soubory uvedou tyto premiéry:

OPERA

Jiří Pauer: Žvanivý slimejš obnovená premiéra 5. října 2019 na Malé scéně DJKT

Jan Jirásek: Broučci světová premiéra 12. října 2019 ve Velkém divadle

Georges Bizet: Carmen premiéra 25. ledna 2020 na Nové scéně DJKT

Claudio Monteverdi: Korunovace Poppey premiéra 18. dubna 2020 ve Velkém divadle

Richard Wagner: Lohengrin premiéra 13. června 2020 ve Velkém divadle

 

ČINOHRA

Karel Čapek: R.U.R. premiéra 26. října 2019 na Nové scéně DJKT

Will Eno: Middletown premiéra 2. listopadu 2019 na Malé scéně DJKT

František Hrubín / Moped: 1 × 6 pohádek premiéra 7. prosince 2019 na Malé scéně DJKT

Georges Feydeau: Brouk v hlavě premiéra 14. prosince 2019 ve Velkém divadle

Luigi Pirandello: Každý má svou pravdu premiéra 8. února 2020 ve Velkém divadle

Lucchino Visconti, spoluautoři Nicola Badalucco a Enrico Medioli: Soumrak bohů premiéra 21. března 2020 ve Velkém divadle

Kryštof Pavelka: Dortel světová premiéra 30. května 2020 na Malé scéně

Franz Arnol / Ernst Bach: Španělská muška premiéra 20. června 2020 na Nové scéně DJKT

 

BALET

Antonín Dvořák: Kytice premiéra 7. září 2019 na Malé scéně DJKT

Adolphe Charles Adam / Léo Delibes a další: Korzár premiéra 16. listopadu 2019 ve Velkém divadle

Gabriela Vermelho / Alena Pešková: Sněhurka premiéra 18. ledna 2020 na Malé scéně DJKT

Petr Iljič Čajkovskij: Anastázie – poslední dcera cara premiéra 28. března 2020 na Nové  scéně