Muzikálovému souboru Divadla J. K. Tyla se jako prvnímu u nás podařilo získat práva na uvedení ambiciózního titulu neobyčejně plodného současného amerického hitmakera Franka Wildhorna, jehož muzikály (např. Jekyll & Hyde, Cyrano z Bergeraku, Nikdy neříkej sbohem, Hrabě Monte Cristo, Nová Alenčina dobrodružství či Excalibur) dobývají světová jeviště. Světovou premiéru měli Bonnie & Clyde v kalifornské La Jolle v r. 2009, o rok později se úspěšně představili v Sarasotě na Floridě. Jen čtyři a půl roku po následujícím broadwayském debutu (2011) mají možnost potkat se s legendární gangsterskou dvojicí také diváci v Plzni.

Muzikál, stejně jako slavný film z 60. let r. 1967 (s Faye Dunawayovou a Warrenem Beattym v titulních rolích), vychází ze skutečného příběhu legendárních texaských lupičů Bonnie Parkerové a Clyda Barowa. Mladí milenci se poprvé setkali v Dallasu v r. 1930, společnou – nikterak pronikavě úspěšnou – zločineckou dráhu nastoupili dva roky nato. Jejich život ukončila razantní policejní akce v květnu 1934 (Bonnie bylo 24, Clydovi 25 let). Přesto, že jejich cesta byla lemována řadou lidských obětí včetně civilistů, dodnes opřádá gangsterskou dvojici nimbus romantických hrdinů. V době velké hospodářské krize (1929–33) vyvolávala jejich činnost sympatie jakožto revolta proti panujícím neutěšeným poměrům, jejich dramatický a v závěru tragický osud rezonoval i se vzpurným duchem let šedesátých.

Bonnie & Clyde jsou muzikálem moderního typu, jehož děj posouvá prokomponovaná hudba. Vychází z country stylu (v instrumentaci je největší důraz kladen na strunné nástroje a rytmiku), žánrově přesahuje do gospelu, swingu a rocku. Dirigentské taktovky se s gustem ujali Petr Kantořík s Jiřím Petrdlíkem, působivý rámec představení vytvoří dynamická scéna Daniela Dvořáka a dobové kostýmy Dany Haklové, choreografie je prací Lukáše Vilta.

Duch plzeňské inscenace přibližuje její režisér, šéf muzikálového souboru Roman Meluzín: „Ladění toho příběhu je dobrodružně-romantické, je to vedené jako osud dvou lidí, kteří chtěli překročit svůj vlastní stín. Oni nechtěli být grázlové, ale doba a prostředí je do toho svým způsobem vmanipulovaly. Hlavním motivem je jejich touha překročit začarovaný kruh bídy, všednosti, té trapné každodennosti – prostě být výlučný. Jistě, bez přestřelek se to neobejde, ale nepovažuju to za primární. Nejdůležitější je láska mezi těmi dvěma lidmi.“

V podstatě komorní příběh stojí především na výkonech představitelů hlavních postav a jejich náročných pěveckých partech. V roli Clyda Barowa alternují Pavel Režný a Roman Tomeš, jejich dívčí protějšek vytvoří Petra Vraspírová a čerstvá držitelka Ceny Thálie Karolina Gudasová. Že obě muzikálové hvězdy si role Bonnie zcela podmanila, dokládají jejich odpovědi na otázku, jak se v roli legendární gangsterky cítí:

Karolina Gudasová: „Parádně. Není to však jen gangsterka, je to obyčejná holka plná snů o tom, že se stane hvězdou Hollywoodu, ale když potká Clyda, změní se její osud. Stane se sice hvězdou, ale ne pro svůj talent.“

Petra Vraspírová: „Lhala bych, kdybych řekla, že z těch zbraní nemám respekt, navíc jsem jednoznačně proti násilí. Takže pro mě je to určitě z části protiúkol. Ale také bych lhala, kdybych řekla, že mě to nebaví. Charakter Bonnie si užívám.“

Na muzikálu samotném pak obě nejvíce oceňují geniální hudbu a neuvěřitelně silný a pravdivý příběh o velké lásce, nadějích a očekávání. V dalších rolích vystoupí Adam Rezner / Richard Pekárek, Soňa Hanzlíčková Borková / Kateřina Falcová, Radek Štědronský Shejbal, Ondřej Černý / Petr Ryšavý, Venuše Zaoralová Dvořáková / Hana Spinethová. Clyda a Bonnii v dětském věku hrají Šimon Vanžura nebo Matyáš Rous a Viktorie Tandlerová či Sofie Machálková.


Foto: Pavel Křivánek