Tři krásné čarodějky se v pátek objevily v Praze. Nepřiletěly na koštěti, ale přijely po D1. Nejsou ošklivé, ale atraktivní a přitažlivé. A nedorazily z Eastwicku, nýbrž z Brna. Jmenují se Jitka Čvančarová, Yvetta Blanarovičová a Markéta Sedláčková a na páteční tiskové konferenci zastupovaly celkem osm divadelních představitelek Jane, Sukie a Alexy ze slavného muzikálu Čarodějky z Eastwicku, se kterým bude na podzim brněnské Městské divadlo v pražském Hudebním divadle Karlín hostovat. Doprovázeli je herec Petr Štěpán (Darryl van Horne), režisér, herec a producent Petr Gazdík (Darryl van Horn), ředitel HDK Egon Kulhánek a tiskoví mluvčí obou scén Lenka Pazourková a Tomáš Matějovský, který setkání s novináři moderoval.

Protože se jedná o první rozsáhlejší spolupráci mezi MdB a HdK, zeptali jsme se uměleckého šéfa muzikálového souboru Městského divadla Brno Petra Gazdíka, jak daleko bylo od myšlenky k provedení několika repríz jednoho z nejúspěšnějších titulů brněnského souboru v Praze:

„Domnívám se, že tato vzájemná spolupráce byla už delší dobu nasnadě, protože karlínské divadlo, podobně jako to naše, patří k největším producentům muzikálových představení u nás. Ve světě je naprosto běžné, že spolu stejně zaměřené scény vzájemně spolupracují a kooperují. Čarodějky jsou po delším jednání prvním takovým počinem, ale už jednáme o dalších. Hlubší koprodukce by se v budoucnu mohla týkat i dalších titulů, což by po stránce scénické realizace určité projekty mohlo i zlevnit,“ vysvětluje Petr Gazdík a dodává, že v blízkém zahraničí podobně spolupracuje například Vídeň s Budapeští. Ředitel karlínského divadla Egon Kulhánek zároveň sdělil, v Brně se v příštím roce na oplátku objeví právě připravovaný muzikál Aida v podání umělců z Prahy.

Muzikál na základě slavné filmové komedie s Jackem Nicholsonem, Cher, Susan Sarandon a Michelle Pfeiffer v hlavních rolích napsala autorská dvojice John Dempsey a Dana P. Rowe. Muzikál, uvedený poprvé v Londýně 18. července roku 2000, vychází z tradic nejlepších broadwayských evergreenů. Městské divadlo jej uvedlo v režii Stanislava Moši v české premiéře 10. února 2007 a od té doby patří tato inscenace k nejpopulárnějším. Jeden z představitelů Darryla, Petr Štěpán, pak získal za své pojetí zmíněné role Cenu Thálie. Během pěti let se Čarodějky na Hudební scéně hrály zhruba stopadesátkrát. Pohotově vyšlo i CD s písněmi z muzikálu v češtině.

ČARODĚJKY Z EASTWICKU – v HDK od 29. listopadu do 2. prosince

Překlad: Jiří Josek
Režie: Stanislav Moša
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturg: Pavlína Hoggard
Scéna: Jaroslav Milfajt
Hudební nastudování: Jiří Petrdlík
Dirigent: Jiří Petrdlík, Dan Kalousek
Choreografie: Igor Barberić
Hudební aranžmá a hudební supervize: Igor Vavrda

Osoby a obsazení:

Alexandra: Ivana Vaňková / Yvetta Blanarovičová / Jana Musilová
Jane: Johana Gazdíková / Markéta Sedláčková
Sukie: Alena Antalová / Radka Coufalová / Jitka Čvančarová / Hana Holišová
Darryl: Petr Gazdík / Martin Havelka / Petr Štěpán
Fidel: Tomáš Sagher / Ján Jackuliak
Holčička: Kristýna Šebíková / Marta Prokopová
Clyde: Igor Ondříček / Milan Němec
Felicie: Lenka Bartolšicová / Michaela Fojtová / Zuzana Maurery
Jennifer: Kateřina Krejčová / Mária Lalková
Michael: Jakub Uličník / Dušan Vitázek
a další

P.S.: Pokud se těšíte, že slavná česká skladatelka Vítězslava Kaprálová má konečně novou následovnici (proč se vlastně tak málo uplatňují ženy na poli skladatelském, když jsou dnes významnými výtvarnicemi, lékařkami i kosmonautkami??), musím vás zklamat. Dana P. Rowe, autor hudby k Čarodějkám z Eastwicku, je totiž chlap. Dokonce s plnovousem… Zkrátka na nějakou Bedřišku Smetanovou nebo Andreu Lloyd Webberovou si musíme ještě počkat.

Foto:
Vítězslav Sladký (tisková konference v HdK) a archiv autora (Dana P.Rowe)