Carmen, DJKT
Carmen – opera, zdroj DJKT

Noc s operou

Open akce Noc s operou, která se odehrála 23. června v Plzni v lochotínském amfiteátru již posedmé. Akcí byla završena sezóna DJKT – tentokráte inscenací slavné opery Georgese Bizeta Carmen. Představení dirigoval Jiří Štrunc, režie se ujal Tomáš Ondřej Pilař s využitím prvků režie Martina Otavy z inscenace opery DJKT z roku 2020. V titulní roli Carmen vystoupila Václava Krejčí Housková, Dona Josého ztvárnil španělský tenorista David Baños, Micäelu Ivana Veberová a toreadora Escamilla Csaba Kotlár. V dalších sólových rolích vystoupili Radka Sehnoutková, Jana Piorecká, Tomáš Kořínek, Josef Moravec , Jevhen Šokalo a Jiří Kubík. Na produkci se celkem podílelo přes 340 účinkujících. Kromě operního orchestru DJKT, na scéně vystoupili se sólisty, operním sborem a dětským pěveckým sborem opery DJKT Kajetán rovněž členové baletního souboru DJKT, komparzisté, členové vojenského historického klubu K.u.K. Infanterie Regiment No.35 a ohnivá show skupiny Candetis.

Noc s operou, Carmen
Noc s operou, Carmen, zdroj DJKT

Charitativní přesah

V lochotínském amfiteátru se sešlo i přes očekávanou nepřízeň počasí 6300 návštěvníků vyzbrojených dekami a pláštěnkami, a ačkoliv první polovinu večera komplikoval déšť, diváků neubylo. V průběhu večera tleskalo publikum výkonům pěvců na otevřené scéně a zahrnulo je aplausem po skončení celé produkce. Letošní Noc s Operou navíc měla charitativní rozměr. Za každý prodaný lístek putovalo 23 korun na charitativní účely, celková suma nakonec činila 138 tisíc korun. Peníze podpoří projekt Díky dětem, denní stacionář Jitřenka, Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni, domov pro děti vyžadující okamžitou pomoc Šneček, Hospic svatého Lazara Plzeň a denní stacionář Domovinka. „První Noc s operou se uskutečnila v roce 2015 a nyní si troufám říct, že už ji můžeme považovat za plzeňskou tradici. Moc děkuji všem za podporu, bez ní a samozřejmě bez diváků, bychom na takto náročný večer nemohli ani pomyslet. Navíc mě těší, že letošní Noc s operou měla díky finanční podpoře města Plzně a primátora Romana Zarzyckého i charitativní přesah,“ uvedl ředitel divadla Martin Otava.

Noc s operou
Noc s operou, foto Irena Štěrbová,

V příštím roce v lochotínském amfiteátru uskuteční dvě produkce. Podobně jako v loňském roce, kdy DJKT uvedlo inscenaci opery Macbeth Giussepe Verdiho a muzikál Elisabeth. V roce 2024, u příležitosti Roku české hudby, uvede opera DJKT Libuši Bedřicha Smetany a muzikálový soubor Drákulu Karla Svobody.