CARMEN
Na scénu Hudebního divadla v Karlíně se po plánované zimní přestávce, kdy ustoupil dalšímu operetnímu a muzikálovému repertoáru, vrací muzikál Franka Wildhorna CARMEN. Ten měl v Karlíně světovou premiéru 1.října loňského roku.
Od včerejšího dne se mohou diváci těšit na devětatřicet repríz – Carmen bude uváděna seriálově až do 4.dubna. Přes některé kontroverzní kritiky je o tuto „broadwayskou show“ obrovský zájem – většina jarních představení je zcela vyprodána a na zbývající je k dispozici jen několik kusových vstupenek.
Výběr písní z muzikálu vyšel také 7.listopadu na CD, které přímo v HdK pokřtil o měsíc později pan Karel Fiala. Lucie Bílá je za ztvárnění hlavní role Carmen nominována muzikálovou komisí Herecké asociace na prestižní Cenu Thálie za rok 2008
Pro ty, kteří se na Carmen teprve chystají, připomínáme obsazení hlavních rolí:

• Carmen: Lucie Bílá, Dasha
• Katarina: Dasha, Markéta Poulíčková
• José: Robert Jícha, Peter Strenáčik
• Garcia: Václav Noid Bárta, Martin Pošta
• Teta Inéz: Pavla Břínková, Barbora Rajnišová
• Zuniga: Lukáš Kumpricht, Tomáš Trapl
• Starosta Mendoza: Jiří Korn, Josef Štágr
• Vědma: Athina Langoská, Hanka Křížková

LES MISÉRABLES
Jeden z nejúspěšnějších muzikálů všech dob uvede zítra a pozítří v premiéře Městské divadlo Brno na jevišti Hudební scény. Jeho cesta ke slávě přitom nebyla úplně přímá a věhlas si získala až londýnská verze /předtím byli Bídníci uvedeni ve francouzské verzi v Paříži a Alžíru/. Na West Endu se nyní hrají čtyřiadvacátým rokem a drží tak rekord nejdéle uváděného muzikálu v Londýně. Nemenší úspěch sklidili na Broadwayi, kde počet repríz překonal magickou hranici šesti 6.500… Podle Michaela Prostějovského se Les Misérables dočkali jednadvaceti jazykových úprav a uvedení v 51 nastudováních v 38 zemích celého světa (údaj z roku 2008).
V Čechách se zapsali Bídníci do srdcí mnoha diváků již během svého prvního uvedení v roce 1992 v pronajatých prostorách Divadla na Vinohradech. Legendární premiéra 18.června bude trvale zapsána v českých divadelních dějinách jako začátek velkého polistopadového muzikálového boomu u nás. V hlavních rolích se představily hvězdy českého show byznysu, z dalších se celebrity staly doslova přes noc. O výkonech Jana Ježka, Heleny Vondráčkové, Jiřího Korna, Lucie Bílé, Tomáše Trapla nebo česky zpívajícího Američana Jesseho Webba se mluvilo v superlativech. V roce 2003 se Bídníci do Prahy vrátili, tentokrát do GOJA Music Hall na pražském výstavišti. Řada účinkujících si své role s chutí zopakovala, chyběla však Lucie Bílá. Přestože i tato verze zaznamenala nepopiratelný úspěch, tu první kvalitou nastudování ani divadelního prostředí nepřekonala.
Třetí uvedení Les Misérables na české půdě je mimořádně očekávanou divadelní událostí a nezbývá než si přát, aby inscenátoři MdB zvedli hozenou rukavici. Naprostá většina představení, která jsou v prodeji, je už beznadějně vyprodaná. Proto produkce přidává další představení, prozatím 17/2, 12/3 a 17/3 od 15:00. Tvůrčí tým i obsazení jednotlivých postav jsme již zveřejnili a proto jen připomínáme, že v režii Stanislava Moši si hlavní role zahrají Jan Ježek, Petr Gazdík, Igor Ondříček, Petr Štěpán, Lukáš Vlček, Jan Apolenář, Markéta Sedláčková, Lenka Janíková, Hana Fialová, Eva Jedličková, Jan Mazák, Tomáš Sagher, Jakub Uličník, Robert Jícha, Radka Coufalová, Hana Holišová a celá řada dalších herců v různých alternacích. Pouze jediný z nich, Jan Ježek jako Valjean, však účinkoval ve stejné roli ve všech třech českých provedeních.

BÍDNÍCI A MY….
Protože považujeme návrat Bídníků za mimořádně důležitou divadelní událost letošní sezony /kolik jich už tentokrát bylo – Carmen, Řek Zorba, Adéla, Dracula, chystá se Mona Lisa a Evita…/, budeme mu samozřejmě věnovat náležitou pozornost.
Neradi bychom tvrdili, že chystáme jakýsi „megačlánek“, ovšem můžete se těšit na hned několik zajímavých pohledů na novou inscenaci.
Jak jste si jistě všimli, zveřejnili jsme již základní údaje o Les Misérables a také krátký rozhovor s šéfdirigentem MdB Jiřím Petrdlíkem. Do Brna vyrážíme pochopitelně s posíleným redakčním týmem – recenzi premiéry pro vás i tentokrát připraví náš stálý spolupracovník doc.Peter Stoličný, který je velkým znalcem Bídníků – už proto, že je chtěl na Nové scéně v Bratislavě inscenovat již v roce 1982, kdy byl muzikál známý pouze ve Francii a Alžíru! Ač se záměr kvůli tehdejší ideologické orientaci nepodařilo zrealizovat, má doc. Stoličný o díle spoustu autentických informací a komunikoval přímo s Robertem Hosseinem /režisér původní pařížské verze/. Dále využijeme publicistických zkušeností našeho šéfredaktora Vítězslava Sladkého, který nejenže viděl všechny české verze Les Misérables, ale předchozí dvě rovněž recenzoval pro významné deníky. Připraví proto srovnávací článek verzí 1992-2003-2009.
A protože máme přislíbenu schůzku s panem Stanislavem Mošou, režisérem a ředitelem MdB, překvapíme vás možná i rozhovorem s touto význačnou uměleckou osobností.

Za spolupráci děkujeme Lucii Broučkové a Jefovi Kratochvilovi. Díky nim se již můžete podívat do naší FOTOGALERIE NA SNÍMKY Z GENERÁLNÍCH ZKOUŠEK.

Foto: Jef Kratochvil, MdB – Les Misérables

Premiéra v MdB na Hudební scéně dne 13. a 14.února 2009