Už zítra čeká soubor muzikálu a operety Divadla J.K. Tyla v Plzni první ze čtyř letošních premiér. Půjde o muzikál Joe Di Pietra a Jimmyho Robertse Miluji Tě, ale… v překladu Adama Nováka a v režii Antonína Procházky. Původní název zněl z anglického originálu Miluju tě, jsi príma, ale rychle se změň (I Love You, You’re Perfect, Now Change).
O čem vlastně dílo je? O mužích a ženách, o vztazích. Série jednotlivých scén, které na sebe nenavazují, se točí ve dvaceti obrazech kolem partnerských peripetií, seznamování, zoufalství středního věku, společného soužití, rodiny… Někdy s lehkou nadsázkou, někdy s těžkou ironií, jindy zase zcela vážně a opravdově. Většinou však s humorem, i když někdy úsměv trošku mrzne na rtech. Muž a žena velmi mladí, dospělí i staří, stále je to příběh, který každý zná. Rychlý sled scének a hudebních čísel zaznamenává vztah dvou lidí od prvních žhavých schůzek a příprav na ně přes budování vztahu, svatbu, manželství, problémy s tchyní a tchánem, s dětmi, únavou ze stereotypu až po vztahy v pozdním věku. Obrovský úspěch této hudební komedie spočívá právě ve skutečnosti, že každý divák na celém světě už některou ze situací, odehrávajících se na jevišti, osobně zažil. Ne nadarmo se traduje, že v Americe jedna divačka při představení vykřikla “Bože, to je o mně!”.

Zmíněná hudební komedie je moderním návratem ke kdysi populární formě hudební revue a zároveň ve světě hudebního divadla tvoří vítanou protiváhu k mamutím velkovýpravným muzikálům. V celé show vystupují jen čtyři herci, kteří nemají ani jména, a tři hudebníci. Dílo bylo uvedeno poprvé na Off-Broadway v roce 1996, kde vydrželo na repertoáru až do roku 2008 a počtem přes 5 tisíc repríz se zde stalo nejúspěšnějším titulem. O jeho další expanzi dostatečně svědčí výčet následujících překladů libreta do turečtiny, španělštiny, nizozemštiny, hebrejštiny, čínštiny, maďarštiny, korejštiny, italštiny, portugalštiny, němčiny, katalánštiny, finštiny – a také češtiny. O českou premiéru MILUJU TĚ, ALE… se zasloužil producent a překladatel Adam Novák a odehrála se v roce 2003 v divadle Blaník na Václavském náměstí v režii Antonína Procházky. O tři roky později převzala inscenaci pod svá křídla Komorní Fidlovačka, v roce 2008 pak našla útočiště v Divadle Radka Brzobohatého. Nyní Antonín Procházka připravil její uvedení na své mateřské scéně v Plzni. Rovněž podruhé se s touto komedií setkává herec a zpěvák Roman Vojtek.

Režisér Antonín Procházka ke hře podotýká: „Ženské či mužské vklady do vzájemného vztahu (v kladném i záporném smyslu) bych moc nerozlišoval, neshledávám v tom zásadní rozdíl. Samozřejmě psychika je jiná. Ve všech vztazích jde ale hlavně o toleranci – a nesmí v nich chybět humor. I když pomine prvotní zanícení a z milenců se stanou kamarádi (jak s nadsázkou říkal Miloš Kopecký: Vezmeš si ženu a za rok je to sestra), je to pořád fajn, pokud se plíživě nedostaví nuda.“

Joe DiPietro – Jimmy Roberts: MILUJI TĚ, ALE…

Překlad a české texty: Adam Novák
Režie: Antonín Procházka
Hudební nastudování: Pavel Kantořík
Scéna a kostýmy: Karel Glogr
Choreografie: Pavel Strouhal
Dramaturgie: Jiří Untermüler

Muž 1: Bronislav Kotiš
Muž 2: Roman Vojtek
Žena 1: Soňa Borková
Žena 2: Kateřina Šildová

Premiéra 25. září 2010 od 19:00 v Komorním divadle v Plzni

Foto: Josef Hrubý
DJKT Plzeň: Miluji Tě, ale… (hrají Bronislav Kotiš, Roman Vojtek, Soňa Borková a Kateřina Šildová)

DALŠÍ SNÍMKY NALEZNETE VE FOTOGALERII K ČLÁNKU VPRAVO NAHOŘE.

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň