koncert s klasikou, filmovou hudbou i muzikálem hýřil vtipem

Originální, plný skvělé hudby, vtipu a Bedřicha Smetany – tak by se dal ve stručnosti charakterizovat koncert Junior orchestru působícího při Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Plzni, který se konal v koncertním sále v Plzni – Skvrňanech 10. dubna. Pod slibným názvem – Co ty na to, Bedřichu přinesl v aranžích pro dechový orchestr řízený Janem Bodnárem nejen melodie ze Smetanova díla, ale i skladby současné, filmové melodie a muzikálový hit. Jednotlivá čísla nepropojilo mluvené slovo nikoho jiného, než samotného jubilanta – Bedřicha Smetany. Jeho osobnost s humorem a šarmem a pečlivou dikcí ztvárnil člen vedení orchestru Jan Šlégr. Nebyl na jevišti sám, spolu i protihráčem mu v dialozích a krátkých scénkách byla Smetanova druhá manželka, energií sršící Betty v neodolatelném podání Marie Benešové, rovněž členky vedení orchestru.

Dílo B. Smetany a propojení se současnou hudbou

Koncert zahájilo dílo B. Smetany – Pochod studentské legie z r.1848 a příchod samotného autora na sebe nedal dlouho čekat, jakmile dozněl poslední tón pochodu, objevil se na pódiu nadšen provedením své skladby.  A začalo humorné prolínání vzpomínek se současností a skvělé Smetanovy hudby s tou současnou v dramaturgicky dobře zvolené mozaice. Studentská léta Smetanova v Plzni připomněla polka Ze studentského života a Prodanou nevěstu pak výtečně provedená náročná Skočná, která vyvolala v publiku bouři nadšení. Smetanu spolu s posluchači přivedl do současnosti Gangnam Style G. Hyunga, J. Sanga. „Víte, já jsem operní skladatel, nemáte v repertoáru něco, co propojí tu vaši populární hudbu s operou?“ tázal se jubilant a Jan Bodnár ho potěšil. Současná hudba s operou mohla najít společnou řeč díky dílu A. L. Webbera – následovala působivá suita z legendárního Fantóma opery.

Filmová hudba a Junior orchestr

Filmovou hudbu reprezentovaly dva hity. Jazzově laděná skladba Terry Gilkysona z Disneyho animovaného filmu Kniha džunglí z r. 1967 The Bare Necessities hudba Johna Powella z animované fantasy komedie Jak vycvičit draka z r. 2010. Do džungle se všichni přítomní vydali ještě jednou, a to díky rockové skladbě Welcome To the Jungle, následoval tradicional Bessarabyanke a další komiksovou a filmovou legendu připomněla skladba R. J. Harrise a P. F. Webstera Theme From Spider-Man. Koncert uzavřela rocková hitovka Crocodile Rock. Ale ne tak docela, závěr celé produkce patřil opět Bedřichu Smetanovi. Zazněly dva přídavky z jeho díla – ústřední melodii ze symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast a v orchestrálním podání sbor z Prodané nevěsty „Proč bychom se netěšili“. Ovace nebraly konce, a tak Junior orchestr přidal Smetanův sbor ještě jednou.  

Radost z hudby…

Nápaditý scénář vytvořila trojice autorů Jan Šlégr, trumpetista orchestru Františka Vaňa a Marie Benešová, spojili v něm historická fakta ze Smetanova života, tvorby a jeho soukromí v humorné nadsázce. U publika tvořeného několika generacemi posluchačů se tento přístup setkal se srdečným ohlasem a působivě provedené skladby se spontánním nadšeným přijetím. Junior orchestr tak vrátil publikum do časů Smetanových, na jevišti ožila ve výborném podání studentského orchestru nejen Smetanova hudba, ale i skladatelova doba. A díky dobře koncipované dramaturgické lince dokázal propojit minulost se současností, však si Bedřich Smetana zahrál i na saxofon. Zaujetí mladých lidí a jejich nakažlivá radost z hudby se snadno přenesla na publikum. Vtipné a neotřelé připomenutí 200.letého výročí narození zakladatele naší národní hudby bylo zábavnou, přitom i poučnou pečlivě připravenou produkcí, která by si rozhodně zasloužila reprízovat. Minimálně pro žáky vyšších stupňů základních škol a škol středních by byla nezpochybnitelným přínosem. Výkon Junior orchestru oceňovali všichni posluchači spontánním aplausem, jenž vyvrcholil v závěrečné bravo!