Foto: Archiv Balkansambel

Další koncert mezižánrové řady Plzeňské filharmonie přivádí do Plzně tento čtvrtek 16.5. slovenský soubor Balkansambel. Na koncertě v Měšťanské besedě, který začíná tradičně v 19 hodin, provedou M. Pastírik a řadu tradicionálů. Na dramaturgii, přípravě a aranžmá koncertu se podíleli skladatel a aranžér Tomáš Ille, Marcel Kozánek a Marek Pastírik. Dirigovat bude Jiří Štrunc.

Balkansambel – dvě do sebe vpletená slovíčka tvořící název tohoto originálního seskupení svobodomyslných muzikantů charakterizují nejen hlavní předmě jejich hudebních zájmů, ale do jisté míry vyjadřují i jejich přístup k hudbě. Pohrávání si s hudebním materiálem a různými žánry, tradicemi, obdobími, splétání a rozplétání nitek hudebních motivů a jejich vžitých významů.

Odrazovým můstek tvořivosti Balkansamblu je především tradiční hudba balkánských kultur, v nemalé míře má ale tato kapela na svém repertoáru i naši lidovou píseň až vážnou, nebo jazzově laděnou. Polyžánrové skušenosti členů skupiny umoňují nevázané žonglování s na první pohled neslučitelnými hudebními styly. Zvuk souboru oživují nejrůznjěí exotické nástroje balkánsé a blízkovýchodní hudební tradice.

Soubor hraje v tomto složení: Marek Pastírik – alt saxofon, tarogató, kaval, gajdy, bawu, Martin Noga – trombón, Andrej Rázga – trubka, Juraj Hodas – tuba, Martin Králik – bicí nástroje, Veronika Važánová – zpěv, Peter Hrubý – akordeon