Foto: Jihočeská filharmonie

Překrásná hudba Miloše Štědroně s nezapomenutelnými písničkami s texty Milana Uhdeho na pozadí motivů románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. To je Balada pro banditu. Koncertní verzi představení v interpretaci herců z Divadla Husa na provázku a Jihočeské filharmonie vydává vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis nově na CD.

Brněnská herečka Eva Vrbková je s rolí Eržiky spojená už přes deset let. „Tu roli miluji a jsem šťastná, že ji mohu teď ještě znásobit tím, že budeme zpívat s filharmonickým orchestrem. To je úplně úžasné a ty písničky budou ještě nádhernější,“ řekla.

„Ta naše balada, kterou hrajeme Na provázku, je hrozně živelná a kolikrát ta hudba ustupuje herecké akci. Tady je zase mnohem víc vypíchnutá hudební kvalita a vynikající hudební aranže,“ doplnil další z protagonistů Dalibor Buš.

Nápad na ojedinělé vystoupení se zrodil v hlavě ředitele Jihočeské filharmonie Otakara Svobody. „Balada pro banditu, představení brněnského Divadla Husa na provázku, mě dostalo. Poprvé jsem ji viděl asi před pěti lety. Znal jsem samozřejmě film s Ivou Bittovou a Miroslavem Donutilem a možná proto jsem zas tak moc nečekal. O to bylo překvapení větší. Režisér Vladimír Morávek prostě připravil geniální divadlo, kde excelují všichni hlavní představitelé. Nic z toho by nebylo možné bez strhující hudby Miloše Štědroně a textů Milana Uhdeho. Prostě v Baladě se všechno protnulo tak, jak se to stane tak jednou za čtvrt století. Od tohoto mého nadšení už byl jen logický krok k nabídce protagonistům Balady na koncertní provedení. A k mé radosti jsem se setkal s velmi kladnou reakcí jak autorů, tak interpretů,“ vzpomíná.

Milan Uhde, Miloš Štědroň: BALADA PRO BANDITU
koncertní verze s Jihočeskou filharmonií

Hrají a zpívají: Eva Vrbková, Igor Orozovič, Dalibor Buš, Gabriela Vermehlo
Dirigent: Vojtěch Spurný