Záskok v úloze Rosalindy v inscenaci klasické operety Netopýr na scéně Velkého divadla v Plzni vynesl sólistce souboru muzikálu a operety Divadla J.K. Tyla v Plzni Venuši Dvořákové širší nominaci na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon v žánru muzikály, operety a jiných hudebně-dramatických žánrů. Běžně totiž zmíněnou roli alternují pěvkyně Jitka Svobodová s muzikálovou herečkou Zuzanou Kolářovou.

Venuše Dvořáková vystudovala sólový zpěv na Konzervatoři v Teplicích a Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni. V Divadle J.K. Tyla je v angažmá od roku 1992, předtím zpívala v dnes již neexistující operetě Krušnohorského divadla v Teplicích. V plzeňském divadle během dvacetileté kariéry ztvárnila řadu významných postav v operetách i muzikálech. Debutovala zde hlavní ženskou rolí v operetě Peppina (Maria Scarlatti), dále zpívala například Jane v Rose Marii, Anninu v Noci v Benátkách, Giovannu Ciaretti v muzikálu Když je v Římě neděle, Bellu v Paganinim, Kristu v Ptáčníkovi, Lízu v Zemi úsměvů, Maricu v operetě Hraběnka Marica, Ruth v české premiéře Pirátů z Penzance nebo Ofku v Noci na Karlštejně. Pohostinsky vystoupila v Divadle F.X.Šaldy v Liberci (Země úsměvů – Líza) a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (Hraběnka Marica – titulní role). Věnuje se rovněž koncertní a pedagogické činnosti. Jejího umění využila i plzeňské opera, když si Venuši Dvořákovou “vypůjčila” do role Noriny v komické opeře Don Pasquale.

Další příležitost vidět pěvkyni Venuši Dvořákovou v postavě Rosalindy budou mít diváci už tuto neděli 11. března od 16 hodin v plzeňském Velkém divadle. Vystupovat bude po boku Jana Ježka (Eisenstein), Dalibora Tolaše (Frank), Michaely Noskové (Adéla) či Stanislavy Topinkové Fořtové (Orlofsky).

Foto: Pavel Křivánek