Vídeňská krev je po Netopýrovi a Cikánském baronovi nejhranější operetou Johanna Srausse, přestože jí vlastně nenapsal. Premiéru měla až po smrti legendárního vídeňského krále valčíku a byla sestavena z jeho dříve zkomponovaných melodií – jednotlivých skladeb i částí méně úspěšných operet. Nicméně k jejímu napsání dal Strauss na sklonku svého života souhlas. Zemřel však dříve (3. června 1899), než došlo k premiéře 25. října 1899 ve vídeňském Carltheater, a tak slavnou operetu dokončil Adolf Müller junior. Staří „lišáci“, libretisté Victor Léon a Leo Stein, měli opět dobrý čich! Vytvořili dílo, které až do dnešních dnů znovu a znovu uchvacuje svou jásovou hudbou i nezaměnitelnou atmosférou staré Vídně. Už dnes, 26. února, se Vídeňská krev v premiéře po patnácti letech vrací na scénu Moravského divadla v Olomouci.

Příběh Vídeňské krve (v originále Wiener Blut) se odehrává v rakouské metropoli na počátku 19. století, v době konání kongresu národů. Hlavním hrdinou operety je vyslanec tehdy skutečně existujícího malého knížectví Reuss-Schleiz-Greiz, záletný hrabě Zedlau, který se oženil s Vídeňačkou Gabrielou, ale momentálně s ní nežije, pořídil si milenku, tanečnici Franciscu Cagliari, a touží po dobrodružství s další mladou dívkou. Tou je švadlenka jeho zákonité manželky a zároveň přítelkyně jeho komorníka. Do tohoto mnohoúhelníku se zamotají vyslanec a otec tanečnice. Komedie nabízí krásu nestárnoucích melodií, veseloherní náboj, komiku i bezstarostnou pohodu. Vtipně napsaný děj zkušených libretistů dospěje na konci k očekávanému rozuzlení. Zároveň je opereta bohatá na typicky vídeňské straussovské melodie a jistě potěší všechny příznivce tohoto stále oblíbeného divadelního žánru.

Jak nám sdělila tisková mluvčí Moravského divadla Simona Součková, díla se tentokrát chopil známý operetní a muzikálový režisér a choreograf Gustav Skála. S olomouckým operním a operetním souborem nastudoval původní text, který nijak neupravoval.
„Respektuji předlohu libretistů Victora Léona a Lea Steina a nesnažím se ji režijními zásahy modernizovat. Ostatně by se to dalo jen velmi obtížně. Vycházím z možností jednotlivých interpretů souboru, s nimiž dílo připravuji,“ uvedl Gustav Skála, který v Olomouci nepůsobí poprvé. V roce 2008 zde například nastudoval operetu Krásná Helena, o dva roky dříve zase úspěšně uvedl muzikál Hello, Dolly!
Dirigentem Vídeňské krve je Tomáš Hanák, autorem scény Vladimír Šrámek a výtvarníkem kostýmů Josef Jelínek.

Johann Strauss ml.: VÍDEŇSKÁ KREV

Libreto: Victor Léon a Leo Stein
Režie a choreografie: Gustav Skála j.h.
Dirigent: Tomáš Hanák
Scéna: ak.arch. Vladimír Šrámek j.h.
Kostýmy: Josef Jelínek j.h

Osoby a obsazení:
Kníže Ypsheim-Gindelbach: Petr Šíma / Petr Špaček
Balduin, hrabě Zedlau: Petr Martínek / Milan Vlček
Gabriela, jeho žena: Magda Málková / Lea Vítková
Hrabě Bitowski: Petr Šíma / Jan Valušek
Francesca Cagliari: Elena Gazdíková / Barbara Sabella
Kagler, její otec: Ondřej Doležal / Vladimír Třebický
Pepi Pleiningerová: Michaela Dvořáková / Kateřina Pešková
Josef: Martin Štolba j.h. / Antonín Valenta
Číšník v Hietzingu: Radek Leszczynski / Jiří Přibyl

Premiéry 26. a 27. února v Moravské divadle Olomouc od 19 hodin.

Foto:
1) Repro redakce: Dobový potrét Johanna Strausse jr.
2) Moravské divadlo Olomouc – Vídeňská krev
3) Plakát vídeňské verze