Legenda české houslové scény Václav Hudeček oslaví s Plzeňskou filharmonií své 70. narozeniny, a to hned dvěma koncerty. V Plzni v Měšťanské besedě 9. června a následující den 10. 6.  ve Kdyni. Filharmoniky bude řídit šéfdirigent Chuhei Iwasaki.

Václav Hudeček, ilustrační foto
Václav Hudeček, ilustrační foto

Koncert otevře Americká předehra současného skladatele Jiřího Gemrota a autor bude provedení svého díla osobně přítomen. Tato symfonická skladba vznikla koncem roku 1996 na žádost dirigenta Paula Freemana, který ji provedl s Českým národním symfonickým orchestrem v Praze, zněla na následných koncertech v Chicagu. Skladbu natočil pro Český rozhlas Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Ondřeje Kukala.

Koncert pro housle a orchestr

Václav Hudeček přednese následně Koncert pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka. Tento houslový koncert je považován za jedno z vrcholných děl Dvořákova ´slovanského období´. Patří k nejoblíbenějším a také nejčastěji hraným autorovým dílům a patří k základním dílům světového houslového repertoáru. Dvořák začal psal dílo pro jednoho z nejvýznamnějších houslistů své doby Josepha Joachima. Ten jen ale nakonec nepremiéroval. Od prvotního záměru k jeho dokončení uběhly takřka čtyři roky a Joachim už ztratil o nové dílo zájem. Místo nej part nastudoval mladý český houslový virtuos, který už v té době oslňoval posluchače svou hrou po celé Evropě. Pražská premiéra koncertu 14. 10. 1883 v pražském Rudolfinu za spoluúčasti orchestru Národního divadla a dirigenta Mořice Angera byla zároveň zahájením Ondříčkova nového koncertního turné po Evropě. Ondříček jej pak uváděl na svých koncertech po celém světě a výrazně tak přispěl k jeho rozšíření. První uvedení koncertu za hranicemi se konalo již 2. 12. 1883 ve Vídni.

Symfonie č. 2 Bohuslava Martinů, která zazní po přestávce měla cestu opačnou. Její premiéra se konala za hranicemi – 28. října 1943 v Clevelandu v provedení Cleveland Orchestra pod taktovkou Ericha Leinsdorfa. Vznikla mezi 29. květnem a 24. červencem 1943 v Darien, Connecticut. Martinů ji dedikoval „svým krajanům a dělníkům v Clevelandu, kteří tolik vykonali ve válečné výrobě“.

Koncert tak má nečekanou geografickou linku – skladby nějakým způsobem svázané s Amerikou. Toto hudební cestování s působivým Dvořákovým houslovým koncertem v podání jubilujícího Václava Hudečka začíná v Plzni i ve Kdyni vždy v 19 hodin.