Po covidové pauze (jeden ročník probíhal on-line a další vzpomínkově), udělí Herecká asociace už 8. října 2022 v Národním divadle a za účasti České televize Ceny Thálie za herecké výkony v uplynulé sezoně.

Ilustrační foto: Eduard Erben

Hlavní nominanty na prestižní ocenění v muzikálové kategorii jsme Vám již představili bezprostředně poté, co je předseda příslušné poroty Zdeněk Barták dnes na tiskové konferenci vyhlásil a odtajnil. Sociální sítě jsou od té chvíle zaplaveny gratulacemi. Nyní doplňujeme kompletní přehled hlavních nominací a také širších v kategorii muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry.

Vítězové kategorií vzejdou z hlasování všech členů jednotlivých porot před notářem krátce před zahájením přímého přenosu ČT.

Přehled nominovaných na Ceny Thálie 2022

ČINOHRA – ženy: Veronika Korytářová (Vlasta Burian v inscenaci Burian, Divadlo F. X. Šaldy), Zuzana Stivínová (Vassa v inscenaci Vassa Železnovová, Národní divadlo), Markéta Matulová (Julka v inscenaci Šikmý kostel, Divadlo Petra Bezruče)

ČINOHRA – muži: Saša Rašilov (Borchert v inscenaci Moje říše je z tohoto světa, Studio Hrdinů),Tomáš Kobr (Tomáš v inscenaci Perplex Jihočeské divadlo), Jan Vondráček (Major Alexejev v inscenaci Konec rudého člověka, Divadlo v Dlouhé)

MUZIKÁL – ženy: Kristýna Daňhelová (Jane Eyrová v inscenaci Jane Eyrová, Městské divadlo Brno), Hana Fialová (Áda Harrisová v inscenaci Květiny pro paní Harrisovou, Národní divadlo moravskoslezské), Stanislava Topinková Fořtová (Norma Desmond v inscenaci Sunset Boulevard, Divadlo J. K. Tyla)

MUZIKÁL – muži: Lumír Olšovský (Henry Higgins v inscenaci My Fair Lady, Divadlo J. K. Tyla), Tomáš Šulaj (Jidáš Iškariotský v inscenaci Jesus Christ Superstar, Slovácké divadlo), Roman Tomeš (Hedwig v inscenaci Hedwig a její Angry Inch, Malostranská beseda)

BALET – ženy: Natalia Adamska (Carmen v inscenaci Carmen, Národní divadlo moravskoslezské), Jarmila Hruškociová (Katherine v inscenaci Lady Macbeth – 1865, Divadlo J. K. Tyla, )Alina Nanu (Julie v inscenaci Romeo a Julie, Národní divadlo)

BALET – muži: Francesco Fasano (Don José v inscenaci Carmen, Národní divadlo moravskoslezské), Sebastiano Mazzia (Alex v inscenaci Mechanický pomeranč, Jihočeské divadlo), Sergio Méndez Romero (On v inscenaci Sólo pro tři, Moravské divadlo)

OPERA – ženy: Jana Sibera (Manon Lescaut v inscenaci Manon, Národní divadlo moravskoslezské), Doubravka Součková (Morgana v inscenaci Alcina, Národní divadlo Brno), Petra Šimková Alvarez (Žena v inscenaci Očekávání, Národní divadlo)

OPERA – muži: Joachim Bäckström (Peter Grimes v inscenaci Peter Grimes, Národní divadlo Brno), Martin Bárta (Jago v inscenaci Otello, Divadlo F. X. Šaldy), Dalibor Jenis (Nabucco v inscenaci Nabucco, Národní divadlo Brno)

ALTERNA: Eliška Brtnická (perfomerský výkon v inscenaci Hang Out, KD Mlejn), Miřenka Čechová (performerský výkon v inscenaci Baletky, Spitfire Company), Lucia Kašiarová (performerský výkon v inscenaci Mnohodinec, Studio Alta), Nela H. Kornetová (performenský výkon v inscenaci Badman, Studio Alta), Petr Krušelnický alias Krusha (performerský výkon v inscenaci Průvodce peklem_Lido di Dante)

LOUTKOHERECTVÍ: Gustav Hašek (Matěj Kopecký v inscenaci Bratři naděje, Divadlo Minor), Václav Jelínek (Antonín Kopecký v inscenaci Bratři naděje, Divadlo Minor), Jan Popela (Zlá sudička v inscenaci Šípková Růženka, Divadlo Drak), Pavol Smolárik (Vojtěch Kopecký v inscenaci Bratři naděje, Divadlo Minor), Antonín Týmal (Mladý lesní adjunkt, Mladý vlk a další role v inscenaci Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny!, Naivní divadlo)

V širších muzikálových nominacích by vaší pozornosti neměly ujít výkony Niny Horákové, Dagmar Křížové, Markéty Matulové, Venduly Příhodové, Charlotty Režné, Ivany Vaňkové, Jany Zenáhlíkové či Tomáše Davida, Karla Heřmánka ml., Jozefa Hruškociho, Lukáše Janoty, Pavla Režného, Tomáše Savky a Tituse Tóbizse.

Více naleznete zde: https://cenythalie.cz/aktuality/ceny-thalie-2022-sirsi-nominace-muzikal/

Slavnostní vyhlášení laureátů Cen Thálie proběhne v sobotu 8. října od 20hodin v budově Národního divadla v Praze pod záštitou Ministra kultury České republiky Martina Baxy a s podporou Ministerstva kultury. Ceremoniál bude v přímém přenosu vysílat Česká televize na programu ČT1.