Pokud považujeme hip hopový Pribeh ulice, který zanedlouho uvidí i diváci v Praze, komerčně za nejúspěšnější slovenský „muzikál“, nemůžeme se nezmínit o díle již téměř kultovním – muzikálu Adam Šangala. Ten se hraje v Divadle Andreja Bagara v Nitře už šestým rokem a zaznamenal více než stovku repríz. U původní autorské tvorby v oblastním divadle a ve městě této velikosti téměř zázrak…! Nitranští s ním procestovali řadu dalších měst a navštívili také několik festivalů. Vyšla i kompletní nahrávka písní na dvou CD a muzikál natočila a odvysílala Česká televize. Jeho tvůrci se kdysi stali i aktéry populární Noci s Andělem. Věru nevídaný úspěch…

Podle slavné literární předlohy Ladislava Nádašiho Jégého muzikál napsal hudební skladatel Vašo Patejdl a Jozef Paštéka /libreto/ s Kamilem Peterajem /texty písní/. Na scénáři se podílel i v Čechách velmi populární režisér Jozef Bednárik. Premiéra se uskutečnila v Nitře 28.listopadu 2003 a od toho dne se Adam Šangala drží na repertoáru dodnes.

Děj nás zavádí do oravské dědiny Koziná v první polovině 17.století. Je to doba krutého pronásledování, útlaku, morálního úpadku a kupčení s vírou. Ale ani tehdy se Slováci nezapomněli radovat, milovat, zpívat a tančit.
Bábkar – vypravěč hned v úvodu představení zpívá:

Dívám sa zhora tam dolu na zem,
na l’udske figúrky, zakliate v čase.
Dal som im osudy, len ja ich poznám,
mám l’udí všetkých rás kompetný zoznam.
Všetci sú bábkami na šírej zemi,
ja sa tu vo výške zabávam na tom,
že všetko posúvam, šachujem, mením,
že som im bohom, vodcom i katom.

Ano, právě zde začíná příběh Šangaly, který je považován tak trochu za zbojníka proti své vůli – nesnáší totiž krev, ani laň nedokáže ulovit… Chce utéct před přízemností a realitou své vesničky i své doby. Chce poznat lepší a krásnější svět. Ale před vlastním osudem není úniku. Střetává se s krásnou krčmářkou Juditou, která ho zasvětí do tajů lásky, ale i zradí, prchá před pomstychtivým grófem Markočem a zamiluje se do prosté dívky Betky. Pronásledován obrazem krve a smrti nachází útočiště v bizardní šlechtické rodině Praskovských, která trpí podivnou citovou prázdnotou i impotencí mladého zástupce rodu. Šangala se stává utěšitelem jeho manželky Brigity Praskovské, která ve svém životě nenachází lásku. Blíží se tragické finále – Adamovo dítě čeká jak Brigita, tak Betka. To Brigitino se narodí mrtvé. Adam stále prchá, ale smrt v podobě bílé laně jej nachází. Je souzen za údajné „zločiny“ a nakonec oběšen. Okamžik konce je zároveň okamžikem zrození – Betce se právě narodil malý Adamko. A Šangala se cestou na obláček loučí se životem poselstvím svobodného člověka:

Slobodně dýchal som
nádherný majestát.
Len vzduch si ukradnúť,
veď to sa netrestá.
Volnosť mi nevezmú, je to len vzduch,
aj keď ma zabijú, nedám ju z rúk.
Aj keď tu nebudem, nedám ju z rúk…

Muzikál Adam Šangala je znamenitou, širokospektakulární show, plnou ohnivé lásky a emocí. V hudbě Vašo Patejdla vystopujeme prvky slovenského i maďarského folklóru a efektním zpracováním motivů vzniklo skutečně množství chytlavých hitů, které bohužel český divák příliš nezná. Po zhlédnutí představení a poslechu nahrávky jsem s velkým zaujetím očekával Patejdlův český muzikál Jack Rozparovač, jenž byl pro mě následně po hudební stránce určitým zklamáním. Adam Šangala je rozhodně lepším muzikálem, byť bohužel zřejmě nepřekročí slovenské hranice. A to je škoda… Krom výborných písniček totiž nabízí, alespoň ve slovenské verzi, strhující herecké a taneční výkony. Ono vůbec herectví našich nejbližších sousedů je jaksi zemitější, někdy i snad opravdovější. Chlapi jsou opravdu muži a „baby“ opravdovými babami. V představení excelují nejen oba představitelé titulní role Ivan Martinka a Milan Ondrík, ale také Leopold Haverl jako Bábkar, skvělá Daniela Kuffelová /Judita/, něžná Kristína Turjanová /Betka/ i chladná Němka Brigita v podání Evy Pavlíkové. Doslova úchvatný byl výkon dobře zpívající a herecky famózní Božidary Turzonovové v úloze zprvu kruté, v závěru zlomené manipulátorky grófky Praskovské. Její píseň z druhého jednání „Sfúkni mi už dych“ dech opravdu brala…

Muzikálový export zatím bohužel fungoval spíše z Čech směrem na Slovensko. Byť Adam Šangala má nevýhodu zdánlivé folklórní a regionální nepřenosnosti, jsem přesvědčen, že by měl úspěch i u nás. Tak plnokrevné divadlo a výborná hudba totiž u diváků nemůže nezabrat.

Inscenátorský tým muzikálu Adam Šangala v DAB v Nitře:
Režie: Jozef Bednárik
Dirigent: Július Selčan
Choreografie: Jaroslav Moravčík
Scéna: Vladimír Čáp
Kostýmy: Alexandra Grusková
Dramaturgie: Svetozár Sprušanský

Obsazení hlavních rolí:
Bábkar: Leopold Haverl, Ivo Heller
Adam Šangala: Ivan Martinka, Milan Ondrík
Betka Pohánková: Ľudmila Trenklerová, Kristína Turjanová
Grófka Praskovská: Gabriela Dolná, Božidara Turzonovová
Brigita Praskovská: Eva Pavlíková
Ondrej Praskovský: Marcel Ochránek
Gróf Praskovský: Anton Živčic
Krčmárka Judita: Daniela Kuffelová
Pastor Konôpka: Martin Fratrič
Gróf Markoč: Dušan Lenci
Vendelín Pohánka: Vladimír Bartoň, Jozef Dóczy
Štefánia Pohánková: Eva Večerová
Kohút: Juraj Hrčka

Foto: Anton Sládek