Poslední operetu krále “stříbrného věku operety” Franze Lehára nastudoval s ústeckou operou režisér a dramaturg Zbyněk Brabec. Premiéra se uskutečnila tento pátek 26. února na scéně Severočeského divadla pod vedením dirigenta Milana Kaňáka. V titulní roli Giuditty vystupují Iveta Dufková nebo Miroslava Časarová, v roli Octavia pak Jaroslav Kovacs a Jakub Turek. Anitu alternují muzikálové zpěvačky Dita Hořínková a Michaela Nosková.

Franz Lehár /1870-1948/ je pokračovatelem zakladatelů vídeňské operety, jako byl Johann Strauss ml., Franz von Suppé a Karl Millöcker a zároveň nejúspěšnějším představitelem tzv. „stříbrného věku operety“. Přezdívalo se mu „skladatel operet v moll”. Lehár je rodákem ze slovenského Komárna, tedy přesněji severní části města Komárom v tehdejším Rakousko-Uhersku. Studoval housle a skladatelství na Pražské konzervatoři, kde mu Antonín Dvořák poradil, aby se věnoval komponování. Po absolutoriu v roce 1899 se připojil k orchestru svého otce ve Vídni, kde působil jako asistent kapelníka. V roce 1902 se stal dirigentem v historickém Vídeňském divadle, kde se ještě v listopadu téhož roku hrála jeho první opereta Vídeňské ženy. Světový triumf mu přinesla v roce 1905 právě Veselá vdova, která je dosud společně se Straussovým Netopýrem nejhranější operetou světa. Tím, že jeho poslední díla nekončila happy-endem, v podstatě předznamenal muzikálovou vlnu, která vynesla, alespoň v Americe, nový divadelně hudební žánr na vrchol popularity ještě za jeho života. Zatímco ze skladatelova prvního tvůrčího období se nejlépe prosadila Veselá vdova a Hrabě Luxemburg, později sklízel úspěchy s vážnější Zemí úsměvů a zmíněnou Giudittou.

Giuditta je v našich poměrech poměrně odvážným dramaturgickým počinem, na českých jevištích se hraje sporadicky. Přestože nabízí jímavý milostný příběh a temperamentní melodie, na rozdíl od Veselé vdovy a Země úsměvů není zaručeným kasovním trhákem.
“Lákalo mne nastudovat kvalitní, ale u nás méně frekventovaný operetní titul. Lehár byl v době komponování na absolutním vrcholu svých tvůrčích sil, z jeho hudby dýchá nejen smyslná erotika, ale i exotika, rafinovaná instrumentace a smělé harmonické postupy. Giudittou si navíc splnil velký sen – jeho opereta byla odpremiérována za řízení skladatele na scéně vídeňské Státní opery,” připomíná režisér Zbyněk Brabec.


Franz Lehár: GIUDITTA

libreto: P. Knepler, F. Löhner

režie: Zbyněk Brabec
dirigent: Milan Kaňák
choreografie: Vladimír Gončarov
scéna: Ondřej Zicha
kostýmy: Josef Jelínek
sbormistr: Jan Snítil

Osoby a obsazení:

Giuditta: Iveta Dufková / Miroslava Časarová
Octavio: Jaroslav Kovacs / Jakub Turek
Anita: Dita Hořínková / Michaela Nosková
Pierrino: Tomáš Ch. Brázda
Manuele: Radek Krejčí
Antonio: Martin Matoušek
Ibrahim: Vladimír Štěpka
Martini: Petr Matuszek
Lolitta: Emilie Michnová
Lord Barymore: Nikolaj Někrassov
Vévoda: Karel Fieweger
Číšník: Ivan Zelycz
Hostinský: Pavel Machát
Vrchní: Otakar Hájek

Foto: Petr Berounský