Ilustrační foto: Hrad Pecka

Naplnit večery horkých letních dní inspirativními hudebními produkcemi – to je cíl festivalu Podkrkonošské hudební léto, který minulý týden otevřel minulý týden na hradě Pecka open air jazzový koncert souboru Quartet Avivando. Hrad Pecka je jedním z míst festivalových koncertů, které přinášejí klasickou hudbu a na závěr cimbálovou muziku. Za hudbou se můžete během července a srpna vydat ovšem nejen na hrad, ale i do kostelů.

Slavnostní zahajovací koncert festivalu se koná dnes na dalším festivalovém místě – v Hotelu Centrál v Nové Pace. Začíná v 18 hodin a vystoupí na něm houslistka Ludmila Pavlová, na niž se mohou posluchači těšit i v dalších festivalových produkcích, a klavíristka Alissa Firsová. Na programu jsou mj. díla A. Vivaldiho, P. I. Čajkovského, K. Szymanowkeho či S. Rachmaninova. Koncertní skladby pro dvoje housle přinese koncert v romantickém prostředí hradu Pecka, kde Jakub Junek a Ludmila Pavlová přenesou skladby autorů, mezi něž patří J. M. Leclair, CH. Bériot, S. Prokofjev, E. Ysaÿe, J. Ježek. Hudební zážitek obohatí výstava obrazů Pavla Hudce. Dvacet procent výtěžku z koncertu bude směřovat centru Amélie na podporu boje proti rakovině. Tradiční poutní koncert v kostele sv. Mikuláše v Nové Pace bude patřit L. Pavlové a dílu J. S. Bacha, N. Paganiniho, G. P. Telemanna a E. Ysaÿe. Ve Staré Pace v kostele sv. Vavřince vystoupí s L. Pavlovou Quator Nachtigal a znít budou barokní kantáty pro smíšený sbor i díla J. S. Bacha. A rovněž jedna světová premiéra – skladba J. Slabihoudka napsaná přímo pro festival. V Muzeu ve Dvoře Králové je na 17. 8. připraven Romantický koncert L. Pavlové a klavíristy Haiou Zhanga s díly W. A. Mozarta, E. Griega a L. van Beethovena.

Slavnostní zakončení festivalu bude patřit v hotelu Centrál 24. 8. cimbálové muzice s houslistou T. Bačovským, violistou Patrikem Sedlářem, kontrabasistou Milanem Šimpulou, na cimbál hraje Anna Múčková.

Součástí hudebního léta jsou i mistrovské kurzy pro housle a klavír v ZUŠ Nová Paka, které se konají 29. 6. od 10 hodin. Jak uvádějí organizátoři, kurzy jsou určené pro „malé i velké milovníky hudby studující v Podkrkonoší“.

A pro malé i velké milovníky hudby je určeno celé Podkrkonošské hudební léto. Ve svých produkcích přinese krásnou hudbu, která obohacuje posluchače, rozdává jim radost a potěšení.