Zbojnická tématika je ve středoevropských muzikálech velmi populární. Jak známo, o Jánošíkovi a Nikolovi Šuhajovi existuje několik muzikálů, dalším povedeným zbojnickým dítkem je pak slovenský hit Adam Šangala. V tomto měsíci se se dvěma Šuhaji ve dvou divadlech na čas rozloučíme. Nejprve čeká publikum 9. ledna derniéra Balady pro banditu na jevišti Městského divadla ve Zlíně, 17. ledna odpoledne pak opustí scénu Komorního divadla inscenace Koločavy v Divadle J.K. Tyla v Plzni.

Obec Koločava, hrdinové Nikola Šuhaj, Eržika, Derbak, Kubeš, ale i hejno havranů a spousta známých melodií – to je slavný zbojnický muzikál o lásce a zradě Balada pro banditu z autorské dílny Milana Uhdeho a Miloše Štědroně. Od premiéry, která se konala v červnu 2008, jej zhlédlo v Městském divadle ve Zlíně více než čtrnáct tisíc diváků. Inscenace o bolavé lásce, nezkrotné touze po svobodě, zradě, úplatnosti a pomstě sklízí již tradičně dlouhý a bouřlivý potlesk. A nejen ve Zlíně: S Baladou hostoval umělecký soubor v Moravském divadle Olomouc a také v Brumově-Bylnici.
Režisér Dodo Gombár známý muzikál oblékl do rockového hávu – na jevišti kromě celého souboru zlínského divadla a několika přizvaných hostů vystupuje i živá šestičlenná kapela ve složení Jitka Šuranská (housle), Zdeněk Marušák (saxofon, flétna, klarinet), Libor Mikoška (kytara), Richard Dvořák (klávesy), Josef Vojtášek (baskytara) a Petr Holásek (bicí, perkuse).
V roli Eržiky vystupuje Kateřina Králová a postavu Nikoly ztvárňuje Zdeněk Lambor. Jedinečné zlínské zpracování je originální také působivou scénou od Jaroslava Milfajta, který jeviště dekoroval kmeny stromů tak, aby zdůrazňovaly drsnost a syrovost příběhu.

Muzikálová adaptace pod názvem Koločava autorské dvojice Petr Ulrych a Stanislav Moša vypráví o koločavském kraji, kde je člověk ještě pořád blízko přírodě i Bohu. Částečně vychází z LP Nikola Šuhaj, loupežník, které vydal Petr Ulrych ze skupinou Javory v roce 1974. Muzikálová inscenace je pak doplněna o nové písně, které oba autoři připravili speciálně pro divadelní uvedení. Hudba, která vychází z těch nejkrásnějších folklorních tradic, je kombinována s rockovými a lidovými prvky. Muzikál Koločava měl svoji úspěšnou premiéru před několika lety na prknech Městského divadla v Brně, v Plzni se představil divákům poprvé 17. května 2008 v režijní úpravě známého muzikálového režiséra Petra Novotného.

O inscenaci jsme mimo jiné v recenzi napsali: „Menší scéna Komorního divadla sice trochu omezuje taneční možnosti účinkujících, ale zase nabízí sevřenější prostor, který baladickému žánru spíše prospěl. Režisér Petr Novotný se také obešel bez v Brně důležitých filmových dotáček a vsadil výhradně na divadelní prostředky. Jeden z našich nejzkušenějších muzikálových režisérů dovedl herce k výrazově emotivním výkonům, které zdařile střídal s momenty až groteskními ve výstupech četníků, vesměs komediální charakter se neobával vtisknout ani židovským scénám. Podmanivou a zároveň prostou atmosféru Podkarpatské Rusi jednoduchým způsobem podtrhává scéna Ivo Žídka, jejíž dominantu tvoří šikmina se siluetou stromu a modrý horizont, stejně jako mimořádně působivý světelný design. Kostýmy, které navrhl Roman Šolc, plně korespondují s dobou i místem děje. Choreografie Zuzany Krištofové – Kolářové je snad až příliš nenápadná, ale možná i zde platí, že méně je někdy více, neboť sklouznutí k podobě jakéhosi folklórního festivalu by odporovalo celkové režijní koncepci. Závěrečná Nikolova píseň „Až jednou červánky, potkáte mamičku, vzkažte, že nepřijdu, po lesním chodníčku…“ vžene slzu do oka nejedné divačky a završuje režijně neokázalé, ale nesmírně divadelně čisté představení.“
V hlavních rolích během derniéry vystoupí Petr Kukla (Nikola), Lucie Chlumská (Eržika) a Stáňa Topinková – Fořtová (Zpěvačka).

VSTUPENKY NA POSLEDNÍ PŘEDSTAVENÍ KOLOČAVY 17.1. 20010 od 14:00 JSOU JEŠTĚ K DISPOZICI V BĚŽNÝCH PŘEDPRODEJÍCH. NEPROPÁŠNĚTE MOŽNOST SE S TÍMTO PODMANIVÝM MUZIKÁLEM ROZLOUČIT.

Foto:
Pavel Křivánek – DJKT Plzeň (1, 4 Koločava)
Městské divadlo Zlín (2 Balada pro banditu)
DJKT Plzeň, divadelní plakát (3)

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň